Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Rozhodnutí o budoucnosti železnice z Lovosic do Teplic zničené sesuvem padne zřejmě letos v létě

Rozhodnutí o budoucnosti železnice z Lovosic do Teplic zničené sesuvem padne zřejmě letos v létě

25. 2. 2019

Rozhodnutí o budoucnosti železnice z Lovosic do Teplic padne zřejmě letos v létě. Počítá s tím ministerstvo dopravy.

Trať z Lovosic do Teplic v místě, kde ji poškodil sesuv | foto: Jan Bachorík

Trať z Lovosic do Teplic v místě, kde ji poškodil sesuv | foto: Jan Bachorík

Trať v Českém středohoří poničil v roce 2013 sesuv nad Prackovicemi nad Labem. Od té doby jezdí na její části místo vlaků autobusy.

Původní odhady nákladů na opravu trati se pohybovaly kolem 2,5 miliardy korun. Další odhad cenu vyčíslil na 800 milionů. Nová částka, se kterou ministerstvo dopravy počítá, je ještě nižší.

Za tyto peníze by ale stát nechal opravit pouze sesuvem poškozený úsek trati, maximální rychlost vlaků by zůstala stejná.

„V této upravené podobě vycházejí celkové investiční náklady na zhruba 350 milionů korun. V navazující investiční akci by ještě bylo možné provést zabezpečení vybraných železničních přejezdů s předpokládanými náklady asi 80 milionů korun,“ vysvětlil mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

O obnovu trati dlouhodobě usiluje Ústecký kraj, který avizoval, že s objednáváním dopravy na této trati počítá i v dalších letech.

Ministerstvo teď bude o redukované variantě obnovy železnice číslo 097 s krajem jednat.

Rozhodnutí o budoucnosti trati mezi Lovosicemi a Teplicemi by mělo padnout letos v létě, tedy 6 let od sesuvu nad Prackovicemi nad Labem, který tehdy poškodil nejen trať, ale i rozestavěnou dálnici D8.

Autor: Jan Bachorík  |  Zdroj: Český rozhlas