Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Proč jsou volby klíčové? Rozhodne se i o členství České republiky v EU či NATO, říká Petr Liška

Proč jsou volby klíčové? Rozhodne se i o členství České republiky v EU či NATO, říká Petr Liška

7. 10. 2021

Někteří politici, včetně premiéra, nám říkají, že bychom se měli spoléhat sami na sebe. Podle nich bychom měli hájit své národní zájmy a zcela se oddělit od struktur jako je NATO nebo Evropská unie. Podle mého by to ale bylo velmi chybné.

Rozhovor Petra Lišky s francouzskou televizí ARTE

Rozhovor Petra Lišky s francouzskou televizí ARTE

Osobně mám mnohem větší pocit klidu, když Česká republika patří do skupiny států NATO. Cítím se bezpečněji.  Podobně to mám i u Evropské unie. Ta sice není dokonalá, ale lepší je ji ovlivňovat a pozitivně přetvářet jako respektovaný člen než z ní vystoupit.

Výsledek našich voleb, které tu jsou už za pár dní, bude mít významný vliv na budoucnost České republiky. Na budoucnost nás všech. Na to, jestli budeme plnohodnotnou součástí celku, jakým je Evropská unie.

O naše volby se čím dál více zajímají i zahraniční média, a to nikoli jen v Praze, ale tentokrát se vydávají i do regionů a sondují, jaký vývoj lze po nich očekávat. Ústecký kraj se, díky přímému souboji Andreje Babiše a Ivana Bartoše, stal centrem dění, což může konečně pomoci ukázat zmar a problémy, které náš kraj trápí. Jejich dlouhodobé neřešení může začít ohrožovat bezpečnost a stabilitu celé země.

Před nedávnem mě navštívil reportér z francouzské televize ARTE, která natáčí pro francouzskou a německou veřejnost dokument o naší politice, společenských podmínkách, vztahu státu a regionů/obcí, o vnímání předvolební situace v ČR ale i kraji, kde kandidují lídři dvou stran na premiéra. Z dotazů vyplývala jednoznačná obava západoevropských zemí o zachování demokratických principů v ČR po těchto volbách. V tradičních evropských zemích rozhodně nechápou, že naše společnost toleruje propojení podnikání a státní moci, rozvoj oligarchických a autoritářských struktur v naší společnosti.

Obava také panuje nad neřešením klíčových problémů, které brání skutečnému rozvoji našeho kraje, způsobují jeho úpadek a vytváří podmínky pro radikalizaci lidí a s tím související přenos konfliktů nejen po území kraje.

Velkou pozornost měla i návštěva Orbána v ČR před týdnem, kam shodou okolností nebyla některá česká, ale především zahraniční média, vpuštěna, stejně jako na další Babišovu akci po několika dnech. Byla snad návštěva Orbána startem nových pořádků, po vzoru Maďarska, které budou omezovat svobodu slova v ČR. To snad opravdu nechceme.  

Chceme-li tomuto vývoji zabránit a nechceme-li brzy řešit problémy jako v autoritářských zemích blízko nás, nebo ekonomické důsledky izolovanosti mimo EU, pak to můžeme a musíme ovlivnit již za pár dní. Máme šanci změnit budoucnost pozitivním směrem a zvolit si vládu kompetentních lidí, kteří nekradou, jsou zvyklí pracovat pro veřejné zájmy a kteří se v této práci osvědčují dlouhá léta.

Volbou demokratické koalice Piráti a Starostové získáme šanci na opravdovou změnu kurzu naší země a získáme správu státu lidmi, kteří jsou zvyklí spravovat zemi odpovědně a bez očekávání slávy a bohatství.

Také tím můžeme porazit lež, která se od doby první přímé volby prezidenta, stala běžnou součástí politického boje a bohužel se také stala tolerovaným prostředkem, který voliči z nepochopitelných důvodů akceptují.

Mocnosti jako Rusko a Čína, které, naším prostřednictvím, vedou politický souboj o mezinárodní vliv tak zjistily, že nás nemusí porazit složitě. Stačí jim k tomu totiž jen lenost našich voličů buď chodit k volbám nebo ověřovat informace, které nám hrnou prostřednictvím informačních kanálů. Pokud chceme být skutečně svobodní tak to máme šanci teď všichni zařídit a význam má hlas každého.

Autor: Petr Liška, starosta Malých Žernosek a lídr STAN pro parlamentní volby v Ústeckém kraji