Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Přívoz mezi Malými a Velkými Žernoseky je opět v provozu!

Přívoz mezi Malými a Velkými Žernoseky je opět v provozu!

6. 5. 2021

Ve čtvrtek 6. 5. byl zahájen provoz oblíbeného přívozu mezi obcemi Malé a Velké Žernoseky. Opět dojde k propojení obou stran řeky Labe, které ocení nejen turisté a cyklisté.

Starosta Malých Žernosek Petr Liška vás sice nesveze, ale přívoz je jeho srdeční záležitost

Starosta Malých Žernosek Petr Liška vás sice nesveze, ale přívoz je jeho srdeční záležitost

Přes řeku Labe zahajuje ve čtvrtek 6. 5. provoz oblíbený přívoz mezi obcemi Malé a Velké Žernoseky. Turisté opakovaně oceňují jeho spolehlivost i přijatelnou cenu. Přívoz letos zahajuje již svou 21. sezónu v novodobé historii. Za tuto dobu přečkal několik krizových situací, jako jsou třeba devastující povodně v letech 2002 a 2013, či opakované problémy s financováním. Přívoz je velmi vyhledávaným cílem pro své umístění na oblíbených trasách turistů a cyklistů v Českém středohoří. Ročně ho využije okolo 20 000 osob. Loďka nese název Ludmila a vyrobena byla už v roce 1931.

Financování provozu přívozu je možné i díky vůli zastupitelstva obce Malé Žernoseky, která přívoz dotuje. V posledních letech nám však pomáhají i další obce v okolí, a to především z mikroregionu Porta Bohemica.

V současné době nám provoz komplikují stále rostoucí byrokratické regulace ze strany státu. V prvním desetiletí provozu prošlo přívozem několik převozníků, kteří mohli vcelku bez komplikací získat potřebnou kvalifikaci. Postupně se zvyšující nároky na rozsah a náročnost kvalifikace však situaci zkomplikovaly až do té míry, že nebylo vůbec možné najít osoby, které by sítem potřebných zkoušek prošly. Dnes se tak může na onom krátkém několikametrovém úseku napříč řekou plavit jen kapitán, který absolvoval takové zkoušky, jako by se plavil po velkých řekách napříč celou Evropou.

Jedna z dalších překážek se pak týká také třeba oprávnění převozníků na obsluhu radiostanice, jež je na přívozu umístěna. Převozník totiž musí být držitelem oprávnění „Radiotelefonista námořní pohyblivé služby“. Nyní jsme tak kvůli těmto komplikacím odkázáni hlavně na seniory, kteří mají možnost řídit převozní loď díky svým historickým oprávněním na větší plavidla. I přes tyto komplikace se však i nadále budeme snažit, aby přívoz bezproblémově fungoval.

Autor: Petr Liška, starosta Malých Žernosek za hnutí STAN