Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Příští rok uplyne 200 let od bitvy u Chlumce a Přestanova

Příští rok uplyne 200 let od bitvy u Chlumce a Přestanova

10. 10. 2012

Příští rok uplyne 200 let od bitvy u Chlumce a Přestanova, kde se ve dnech 29. a 30. srpna 1813 střetl část armády Napoleona pode vedením generála Vandamma.
Příští rok uplyne 200 let od bitvy u Chlumce a Přestanova

Příští rok uplyne 200 let od bitvy u Chlumce a Přestanova

Jeho sbor o síle 30 000 mužů pronásledoval poražené spojence (Rakušany, Rusy a Prusy) a pokusil se prorazit do Čech s cílem obsadit Prahu a uvolnit cestu hlavní armádě v tažení na Vídeň. Tím by se rozpadla proti napoleonská koalice. Jenže vše dopadlo jinak. Spojenci, hlavně ruská carská garda, zadrželi první nápor a druhý den po příchodu posil byli Francouzi poraženi, generál Vandamme a 10 000 jeho vojáků padlo do zajetí. Ve dnech 17. a 18. září stanul Napoleon v Nakléřově, ale proti konsolidované a připravené spojenecké České armádě neměl mnoho šancí se rozvinout a prorazit. V následné bitvě u Lipska ve dnech 16.-19. byl poražen.

Chlumec a Přestanou předznamenal Napoleonův pád a stal se jedinou historickou událostí světového významu, která se odehrála na území Ústeckého kraje. Ovšem vedení kraje z toho dělá jen podívanou pro veřejnost. Objednalo si rekonstrukci bitvy, zatímco kluby vojenské historie plánují vzpomínkové akce u pomníků padlým za přítomnosti vojenských přidělenců Ruska, Německa a Rakouska. 200 let po bitvě nemají vlastní pomník padlí Francouzi. Místo důstojné připomínky události s možností ukázat, že v kraji jsou historie znalí a kulturní lidé vědomí si důležitosti tehdejších dnů, se chystá jen podívaná pro davy s buřtostánky. Kolik peněz a na co kraj vyčlení raději ani nepomýšlet…

Autor: Mgr. Petr Čech