Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Přesouvání pacientů ze sanitky do sanitky kritizují starostové obcí ve Šluknovském výběžku

Přesouvání pacientů ze sanitky do sanitky kritizují starostové obcí ve Šluknovském výběžku

16. 10. 2019

Cestu sanitou ze Šluknovského výběžku do nemocnic v Ústí nad Labem nebo v Děčíně neurazí někteří pacienti na jeden zátah. Na zrušené čerpací stanici v Chřibské na Děčínsku je posádky stěhují z jednoho sanitního auta do druhého.

Překládání pacienta na benzinové stanici

Překládání pacienta na benzinové stanici

Záchranná služba tak řeší situace, kdy potřebuje mít ve výběžku volnou posádku sanity. Starostové tamních obcí považují takovou praxi na nedůstojnou a chtějí, aby se překládání pacientů dělo alespoň pod střechou. Ústecký kraj ale místo toho uvažuje spíš o posílení posádek záchranné služby v oblasti.

„Přijede sanitka, za 10 minut druhá, přehodí si tam pacienty,“ začíná vyprávět Tomáš Doležal z Chřibské. Přímo na čerpací stanici pracoval. „Většinou to byli postarší pacienti – měli kapačky, nebo vývody zespoda. Probíhalo to tak za deště, za mrazu – je to vůči těm pacientům nedůstojné,“ dodává.

Podle starostů nedůstojné, podle kraje běžné

Nedůstojná se tato praxe zdá i starostům obcí ve Šluknovském výběžku. Proto se obrátili na kraj s prosbou, zda by neuvažoval o vybudování nějakého důstojnějšího překladiště.

Chřibská by pro tento účel poskytla pozemek. „Prohledávali jsme to v zastupitelstvu, určitě by to nebyl problém,“ dodává nezávislý starosta obce Jan Machač.

Starostům k Ústeckého kraje přišla odpověď, že tuto praxi nevidí jako nedůstojnou. Jde prý o běžnou situaci.

Podle vedoucího odboru zdravotnictví Petra Severy kraj žádnou investici do vybudován překladového prostoru pro pacienty ze Šluknovského výběžku nechystá. „Považujeme to za neefektivní, nesystémové a mnohdy i proti zájmům pacientů,“ konstatuje Severa.

„Není to nic ojedinělého nebo vzácného,“ upřesňuje mluvčí záchranné služby Prokop Voleník a dodává: „Pacient, který je v přímém ohrožení života, tak toho nepřekládáme.“

Starostové obcí Šluknovského výběžku se chtějí, i přes zamítavou odpověď z kraje, vybudováním důstojného překladiště pacientů zabývat i nadále, a to na své další schůzi.

 

 

Komentář děčínského senátora Zbyňka Linharta:

Už v minulosti jsem na problém překládání velkého množství pacientů Šluknovského výběžku na benzínové pumpě ve Chřibské upozorňoval. Činím tak opakovaně, Ústecký kraj přes prvotní přísliby odmítá problém řešit. Překládání se děje běžně, i několikrát za den (obzvláště v době, kdy nemocnice v Rumburku je v omezeném provozu či má uzavřené nějaké oddělení atp.). Opakovaně jsem byl toho svědkem, někdy byly na místě i čtyři sanitní vozy.

Na přiložené fotografii se např. pacient musel nějak „přehoupnout“ na lůžko druhé sanitky, v tričku, teplota kolem nuly, lehké sněžení. Kdyby to bylo občasné, pochopili bychom to, ale je to zcela běžné.

 

 

Autor: Daniela Pilařová  |  Zdroj: Český rozhlas, STAN