Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Prackovice nad Labem mají problémy se spodní vodou. Podle starostky za to může dálnice D8

Prackovice nad Labem mají problémy se spodní vodou. Podle starostky za to může dálnice D8

26. 11. 2019

Škody za desítky milionů korun. Takový je podle nezávislé starostky Prackovic a Litochovic nad Labem další účet za stavbu a zabezpečení dálnice D8 v Českém středohoří. Obec totiž trápí změny proudění spodní vody. Ta poničila domy místních i dešťovou kanalizaci. Ředitelství silnic a dálnic chce o situaci jednat.

D8 u Prackovic nad Labem

D8 u Prackovic nad Labem

„Když tam začali bagrovat, tak nám přerušili veškeré prameny, a není to dobré – voda zmizela, ani do rybníčku nám neteče. Všechno se to vsakuje a jde to pod zem. Podloží je tady vesměs jílové, k tomu když se dostane voda, tak to pak všechno ujíždí,“ konstatuje Jaroslav Lopata a ukazuje přitom praskliny na domě, které zhruba před rokem opravil.

Podle nezávislé starostky Andrey Svobodové Křešové je na vině dálnice D8 nad obcí. Její stavba a následné sanace prackovické estakády a sesuvu z roku 2013 změnily proudění spodní vody.

Podle starostky jsou problémy u desítek domů: „Z těch 400 domů, co tu máme, je zhruba třetina poškozená. Většinou je to přímo v trasách, kde ty prameny stabilně proudily nebo kde začaly proudit.“

Vedle škod na soukromém majetku má obec poničenou i dešťovou kanalizaci. Opravy vyjdou na zhruba 20 milionů korun.

Ředitelství silnic a dálnic chce o situaci jednat

„Nelze to v tuto chvíli buď taxativně odmítnout, nebo se přihlásit ke všem škodám. Obvykle takhle komunikujeme na mnoha místech, zvlášť u těch nových úseků české dálniční sítě. I v Prackovicích se budeme věnovat jednání jak s vedením obce, tak s občany, pokud to bude potřeba. V každém případě ten největší problém s vodou, který tady Prackovičtí měli, jsme vyřešili tím, že jsme na náklady státu nový vodovod,“ vysvětlil Jan Rýdl z ŘSD s tím, že ředitelství se teď nechává zpracovat i hydrologický průzkum celé oblasti.

 

 

Autor: Jan Bachorík  |  Zdroj: Český rozhlas