Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Práce na opravách zámku v Mirošovicích zdárně pokračují, našel se tu i historický otisk dlaně

Práce na opravách zámku v Mirošovicích zdárně pokračují, našel se tu i historický otisk dlaně

26. 11. 2021

Už několik měsíců zdárně probíhá rekonstrukce zámku v Mirošovicích za zhruba 60 milionů korun. Práce postupují skvěle a před pár dny řemeslníci dokonce narazili na nečekaný objev. Jedna ze zdí zámku totiž vydala cihlu se zachovalým otiskem lidské dlaně.

Nalezený otisk lidské dlaně na zámku v Mirošovicích.

Nalezený otisk lidské dlaně na zámku v Mirošovicích.

Při rozebírání jedné ze zdí, která musela jít k zemi, objevili dělníci cihlu či dlaždici s otiskem dlaně. Je možné, že by mohla být ze 16. století, kdy byla původní tvrz renesančně přestavěna. Ta zeď byla totiž označená jako jedna z nejstarších,“ sdělila starostka Hrobčic za hnutí STAN Jana Syslová, pod které Mirošovice katastrálně spadají. Obci se na opravy podařilo získat asi padesátimilionvou dotaci. 

Nyní se na cihlu vrhnou odborníci. V budoucnu by se pak mohla vrátit na zámek. Jana Syslová by totiž na zámku chtěla expozici, ve které by byly vystaveny všechny zajímavé artefakty nalezené právě při rekonstrukci památkově chráněného objektu. „Těch nálezů je více. Chtěli bychom je v budoucnu vystavit ve veřejných částech zámku,“ řekla starostka.

Opravy probíhají podle plánu a starostka je s prozatímními změnami spokojená. „Máme tu nové ocelové výztuhy nad sklepním sálem. Dvě stěny vystavěné na mohutných trámech musely být rozebrány, ztrouchnivělé trámy byly nahrazeny ocelovou výstuží a budou nové vyzděny,“ okomentovala průběh starostka Jana Syslová.

Autor: Jana Syslová, starostka obce Hrobčice