Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Petr Liška (STAN): Jsme opravdu připraveni na úplný odklon od uhlí?

Petr Liška (STAN): Jsme opravdu připraveni na úplný odklon od uhlí?

27. 7. 2021

Uhelné elektrárny jsou tématem, které ve společnosti v současné době silně rezonuje. Podle některých jde dokonce o téma, které rozděluje českou společnost na dvě půlky. Na úplné odstavení uhelných elektráren však nemusíme být ještě plně připraveni.

Ilustrační obrázek

Ilustrační obrázek

Jako dlouholetý obyvatel Ústeckého kraje, který pamatuje nekončící inverze smogu, rekordní hodnoty naměřených nejrůznějších škodlivých oxidů, kyselé deště, zdevastované pláně Krušných hor, mohu na jednu stranu s oddychnutím říct, no konečně. Jako člověk, který v pohledech na vývoj kolem sebe uplatňuje zdravý rozum a pragmatismus se ale trochu bojím, co bude dál.

Naše schopnosti naráží na ekonomické možnosti řady lidí. Jako země jsme zatím nijak nepokročili v rozhodnutí, jestli vůbec, a případně s kým stavět jadernou elektrárnu. Ta se nyní spíše stává zdrojem spekulací, v čí zájmu se vlastně bude případně stavět. Věda ještě nepokročila ve svých výzkumech tak daleko, aby dokázala nabídnout plnohodnotné alternativní řešení. Ať už v podobě efektivního využití biomasy, praktické uplatnění vodíku, solární energie, nebo nějakých méně problémových třeba menších jaderných zdrojů. Potenciál větru, vody a solární energie je u nás omezený. A tak i když jsem příznivcem a podporovatelem moderních technologií, i těch ve výzkumné fázi, tak do blízké budoucnosti hledím s obavami a skepsí.

Jsem skoro přesvědčený, že se neobejdeme úplně bez uhlí a bez plynu jako jeho alespoň dočasné náhrady. Takže vidím třeba i potenciál využití stávajících uhelných elektráren jako zdrojů přestrojených na zemní plyn. Ani elektrárnu totiž není jen tak jednoduché někam umístit, protože k elektrárně potřebujete také přívody vysokého a velmi vysokého napětí, které není úplně snadné umístit do krajiny a stávající uhelné elektrárny touto infrastrukturou už disponují.

Proto musím pragmaticky a se selským rozumem konstatovat, že nás sice určitě čeká zelenější budoucnost, která jistě přinese, kromě změny myšlení i nové příležitosti a ekonomický potenciál, a ten ve vlastním zájmu musíme využít. K této budoucnosti se podle mého názoru musíme dopracovat postupnými přechodovými řešeními, které pomohou dozrát řadě nadějných výzkumných projektů. Tedy dojít do ideálního stavu, kdy budou k dispozici masově využitelné technologie ideálně pro decentralizované využití.

Autor: Petr Liška, starosta Malých Žernosek a lídr STAN pro parlamentní volby v Ústeckém kraji