Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Petr Liška: Přívoz v Malých Žernosekách provozujeme tak trochu navzdory státu

Petr Liška: Přívoz v Malých Žernosekách provozujeme tak trochu navzdory státu

12. 9. 2021

Provoz oblíbeného přívozu mezi obcemi Malé a Velké Žernoseky, který během roku využijte několik stovek cyklistů a turistů, je rok od roku stále náročnější. Podle Petry Lišky, který je již paté volební období po sobě starostou obce Malé Žernoseky, stěžují jeho fungování nastavené podmínky státu.

Petr Liška, starosta obce Malé Žernoseky

Petr Liška, starosta obce Malé Žernoseky

Dnes už prakticky není možné najít člověka, který je schopný a ochotný splnit všechny podmínky pro práci převozníka. Jsou totiž neskutečně náročné. Přívoz provozujeme už dvacet let a situace nikdy nebyla horší. Na počátcích provozu našeho přívozu jsme si bez problémů dokázali připravit třeba pět lidí, kteří mohli absolvovat tehdy platná oprávnění a zkoušky. Nyní jsou potřeba zkoušky kapitánské a kvůli tomu mohou převozníky dělat jen staří šífáci,“ zamýšlí se Petr Liška.

Před lety jsme přívoz provozovali s podporou úřadu práce. Dávali jsme práci lidem v aktivním věku, kteří tam byli tehdy evidovaní a ztrátovost přívozu jsme řešili tímto způsobem. Nyní ale není možné takto pracovníky hledat a přišli jsme tím i o zdroj financování. Rok před koronavirovou pandemií jsme na provoz získali dotaci i od krajského úřadu, v loňském roce už ale ne. Obrátili jsme se proto na okolní obce, které nám na provoz přívozu přispěly,“ říká starosta obce Malé Žernoseky.

Provoz přívozu není levný, ročně vyjde na zhruba 300 tisíc korun. To, co se vybere z jízdného, sotva pokryje náklady na platy převozníků. Další náklady jako je údržba přívozu či lodi nebo výdaje, které souvisí s benzinem, už musíme dotovat. Situace je ještě horší, pokud nastanou povodně,“ uvádí Petr Liška.

V letošním roce bude přívoz v provozu i v září a říjnu. V obou měsících bude jezdit dvakrát za hodinu ve třicetiminutových intervalech, a to ve čtvrtek, pátek, sobotu a neděli od 9:00 do 18:00. Poslední jízdu v rámci jednoho dne přívoz pravidelně startuje od 17:30, a to z Malých do Velkých Žernosek. 

Autor: Petr Liška, starosta Malých Žernosek a lídr STAN pro parlamentní volby v Ústeckém kraji