Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Petr Liška: Auta jsou pro život některých nezbytná, ty elektrická ale nejsou zatím příliš dostupná. Vsaďme i na vodík

Petr Liška: Auta jsou pro život některých nezbytná, ty elektrická ale nejsou zatím příliš dostupná. Vsaďme i na vodík

2. 8. 2021

Automobilky v poslední době houfně přechází na elektropohony a všechny se mezi sebou v tomto ohledu v mnoha věcech předhání. Bojuje se o delší dojezd, o co nejvyšší nabídku automobilů na elektrický pohon, anebo o to, kterému z výrobců se podaří skončit se spalovacími motory jako první.

Elektromobil.

Elektromobil.

Zdá se, že pro automobilky jsou již spalovací motory prašivé a nemoderní. Je asi jasné, že jednou tyto motory skončí, protože nejspíš nebude dostatek ropy. Ta, která na světě zbude, bude cennou surovinou zejména pro chemický průmysl.

Pokrok jde velmi dopředu, a proto se zdá, že automobilky přestanou spalovací motory vyrábět už za deset až patnáct let. Osobně si ale přeji, aby jejich alternativou nebyly elektromobily, ale auta na vodík.

Musíme sice ještě vyřešit ekologickou a ekonomickou výrobu vodíku i jeho skladování či přepravu, ale ve srovnání s omezenými zdroji surovin pro výrobu baterií pro elektromobily, mi to přijde jako úkol řešitelný. Elektromobilitu vidím pouze jako dílčí směr pro lokální využití, a ne jako směr pro celkovou náhradu současných dopravních prostředků, které jsou poháněné spalovacími motory.

Elektromobily mají totiž také své sociální aspekty. Zatímco vozidla se spalovacími motory jsou dostupná téměř pro každého, u elektromobilů tomu tak není. Osobní vozidla jsou nezbytná pro zajištění životních potřeb řady lidí, kteří mají hůře dostupné služby (třeba na venkově) a kteří se bez osobní dopravy prakticky neobejdou.

Náhrada za spalovací motory musí být řešena nikoliv direktivně z přepychových kanceláří plánovačů bydlících v službami přeplněných velkoměstech, ale s ohledem i na toho posledního člověka, který má právo na sociální kontakt, dostupnost služeb, vzdělání, lékaře, zásobování či kulturu, ačkoliv bydlí třeba v tom nejzapadlejším koutě země, a to za akceptovatelnou cenu.

 

Autor: Petr Liška, starosta Malých Žernosek a lídr STAN pro parlamentní volby v Ústeckém kraji