Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Opravy hrobčické tvrze byly pozastaveny. Důvodem jsou i dražší stavební materiály

Opravy hrobčické tvrze byly pozastaveny. Důvodem jsou i dražší stavební materiály

20. 3. 2022

Obec Hrobčice, kde je starostkou za hnutí STAN Jana Syslová, musela pozastavit jednu z aktuálních velkých rekonstrukcí, a to přestavbu tamější tvrze na nové polyfunkční centrum. Budovu v blízkých měsících čeká ještě nové zastřešení, ostatní úkony ale musí ještě nějakou dobu počkat. Negativně se do celé situace promítlo i skokové navýšení cen stavebních materiálů a opravy kvůli tomu budou pokračovat až s jinou dotační příležitostí.

Původní snímek tvrze v Hrobčicích.

Původní snímek tvrze v Hrobčicích.

Realizace projektu rekonstrukce původní tvrze Hrobčice na polyfunkční centrum byla ukončena. Důvodem byla celá řada skutečností, se kterými stávající projektová dokumentace ani rozpočet stavby nepočítal. Jednalo se hlavně o vnitřní dispozice místností, do kterých se před vyklizením budovy nedalo vstoupit. Dále šlo o celou řadu archeologických a památkových nálezů, které zde již nikdo nepředpokládal a také komplikace s ohromným množstvím spodní vody. Dalším negativním faktorem bylo skokové navýšení cen stavebních matriálů,“ okomentovala smutně celou situaci starostka obce Hrobčice za hnutí STAN Jana Syslová.

V současné době na tvrzi probíhá ještě aktualizace projektové dokumentace i s výkazem výměr a cílem těchto akcí je záchrana co možná nejvíce renesančních prvků budovy.

Milým překvapením je, že se nám podařilo vypátrat zbytky původní renesanční brány z roku 1579, která byla zbořena v roce 1988. Průčelí brány zdobil kamenný erb rodu Rausendofových ze Špremberka. Originál erbu je uchován ve velmi dobrém stavu v soukromé sbírce a majitel nám umožnil vytvoření kopie tohoto artefaktu. Zřejmě se tak ještě letos dočkáme i alespoň nové střechy na hlavní budově tvrze a také obnovení brány v její původní podobě. Do budoucna věříme, že této jedné z nejstarších a nejcennějších budov Hrobčicka vrátíme původní krásu a důstojnost tak, aby se opět stala chloubou a ozdobou naší návsi. Záchranu původní tvrze i přes vzniklé potíže určitě nevzdáváme,“ dodala Jana Syslová

Autor: Jana Syslová, starostka obce Hrobčice