Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Od září by mohl zajišťovat provoz nemocnice v Rumburku Ústecký kraj

Od září by mohl zajišťovat provoz nemocnice v Rumburku Ústecký kraj

15. 5. 2020

Ústecký kraj by mohl zajišťovat provoz Lužické nemocnice v Rumburku od září. 

Od září by mohl zajišťovat provoz nemocnice v Rumburku Ústecký kraj

Od září by mohl zajišťovat provoz nemocnice v Rumburku Ústecký kraj

Kraj uspěl s nabídkou na odkup zadlužené nemocnice za 63 milionů korun. Teď je potřeba vyřešit převod zdravotnického zařízení a dojednat s pojišťovnami placení péče.

Ústecký kraj chce v Lužické nemocnici provozovat lékárnu, laboratoře, interní a chirurgické oddělení a stanice LDN.

„Důležité je, že tam budou akutní lůžka. To má velký pozitivní vliv na naši záchrannou službu, protože ta by tím pádem vozila lidi ze Šluknovského výběžku do Rumburku. Dnes totiž musí jezdit do Děčína, případně do České Lípy,“ zmínil hejtman Oldřich Bubeníček.

Nemocnice má po podpisu smluv s insolvenční správkyní a doplacení kupní ceny přejít pod Krajskou majetkovou, která se stará o majetek kraje. Tato příspěvková organizace by měla rumburskou nemocnici provozovat zhruba dva roky.

„Potom, až by se dostala do kladných čísel, by byla vložena mezi ostatní nemocnice, které spravuje Krajská zdravotní,“ dodal Bubeníček.

Zajistit chod nemocnice v začátcích pomůže i město Rumburk

Kraj teď ale musí vyjednat administrativní záležitosti, a také smlouvy o poskytování péče s pojišťovnami.

Podle náměstka hejtmana Martina Kliky by mělo na chod nemocnice přispět i město Rumburk. To má totiž v insolvenčním řízení přihlášenou pohledávku ve výší zhruba 17 milionů korun.

„Dovolil bych si tady vyzvat zastupitele Rumburku, aby splnili slib, který nám dali, a že nám poskytnou zpět ty peníze, které v rámci konkurzní podstaty přijdou městu jako pro jednoho z věřitelů, na rozjezd chodu nemocnice,“ shrnul Klika

Podle starosty Rumburku na Děčínsku Lumíra Kuse z hnutí ANO už podporu nemocnici z peněz z insolvenčního řízení město před časem slíbilo.

„My jsme tu nabídku, že vrátíme tu částku z naší pohledávky zpět provozovateli zdravotnického zařízení, udělali. Teď to budeme předkládat zastupitelstvu. Předpokládám, že to bude schváleno,“ věří Kus.

Kraj má celkem za nemocnici zaplatit 63 milionů korun. Právě z těchto peněz bude insolvenční správkyně hradit pohledávky jednotlivých věřitelů. Včetně města Rumburk.


 

Autor: Jan Bachorík  |  Zdroj: Český rozhlas