Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Obec Hrobčice byla obdarována unikátní chmelovou známkou. Jiná v někdejším bílinském okresu není evidována

Obec Hrobčice byla obdarována unikátní chmelovou známkou. Jiná v někdejším bílinském okresu není evidována

11. 4. 2022

Hrobčicím, kde je dlouholetou starostkou Jana Syslová za hnutí STAN, daroval občan obce pan Zýka unikátní chmelovou známku Adolfa Barvwinka z Hrobčic. Její zajímavostí je, že jde o jedinou evidovanou chmelovou známku někdejšího bílinského okresu.  

Jana Syslová s panem Zýkou, který obci Hrobčice daroval unikátní chmelovou známku.

Jana Syslová s panem Zýkou, který obci Hrobčice daroval unikátní chmelovou známku.

„V Česká republice jsou tři chmelařské oblasti. Žatecko v Poohří, Úštěcko v Polabí a Tršicko na Hané. V našem případě se jedná o hraniční výskyt paranumismatického artefaktu v žateckém chmelovém regionu,“ okomentovala dar starostka obce Hrobčice Jana Syslová.

Co se týká podrobností, tak jde o známku pracovní. Účastník chmelové kampaně je dostával za odevzdání určitého množství chmele a důvod vyplácení v této paralelní měně byl jasný. V případě, že by hospodář platil v měně běžné, tedy v krejcarech či zlatých a po roce 1890 v haléřích a korunách, došlo by na území monarchie a později i republiky k tezauraci měny.

Žatecko a další chmelové oblasti by v takovém případě odsály drobné mince ze zbylého území a roztočila by se kola inflace.

„O rodu Barwinků se ví, že patřili k místní honoraci. V hrobčické kronice je zmiňován zejména Josef Barwinek, otec vydavatele. Tento hospodář, a také v letech 1870 až 1887 starosta obce, byl v roce 1919 jmenován Čestným občanem Hrobčic. V obci vlastnil dva statky, v nedalekém Chouči pak také usedlosti,“ dodala Jana Syslová.

Autor: Jana Syslová, starostka obce Hrobčice