Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Nejmladšímu českému národnímu parku České Švýcarsko je právě 20 let

Nejmladšímu českému národnímu parku České Švýcarsko je právě 20 let

5. 1. 2020

Dvacáté narozeniny slaví prvního ledna 2020 nejmladší z českých národních parků - České Švýcarsko. Je krajinou protikladů.

Nejmladšímu českému národnímu parku České Švýcarsko je 20 let | foto: Robert Průcha

Nejmladšímu českému národnímu parku České Švýcarsko je 20 let | foto: Robert Průcha

K vidění tam jsou unikátní pískovcová skalní města, hluboké rokle a kaňony a neporušené nebo jen málo pozměněné původní ekosystémy.

„No to byla krásná doba,“ vzpomíná na úplné začátky parku jeho první ředitel Zdeněk Patzelt. „To jsem měl jenom jmenování ředitelem parku od pana ministra, jinak vůbec nic. Neměli jsme ani tužky, žádné kanceláře, nebylo žádné vybavení...“

České Švýcarsko se rozprostírá na osmdesáti kilometrech čtverečních a za těch dvacet let existence se tam podařilo vrátit několik původních druhů zvířat, třeba i vlka.

Labské pískovce patří mezi nejbohatší netopýří oblasti v Česku. A pracovníci parku vracejí do řeky Kamenice stovky tisíců lososů. Daří se i vzácným druhů ptáků jako sokolu stěhovavému, čápu černému a výru velkému. „Rádi bychom vrátili jeřábka lesního a ve vzdálenější budoucnosti i tetřevy,“  připomíná Tomáš Salov, mluvčí parku.

V roce 2019 stálo vedení parku před těžkou situací. Zhruba polovinu smrkových porostů zlikvidovat kůrovec. Správa se rozhodla dál proti lýkožroutu nezasahovat. „My jsme museli řešit situaci, která je naprosto bezprecedentní.  S tak těžkým rozhodnutím se žádný park nesetkal,“ řekla Dana Vébrová, lesní hospodář.  „Ten les, se kterým se setkají naše děti, už bude úplně jiný. Bohatší a odolnější.“

„Ta kalamita jen urychlí proměnu lesních biotopů do přirozeného stavu,“ míní Tomáš Salov.  „Po příštích dvacet let se v parku v podstatě nesetkáme s lesními dělníky.“  Teď pracují dřevorubci jen kolem některých cest.  Kácejí kvůli bezpečnosti návštěvníků na délku jednoho stromu uschlé souše, které po sobě zanechal kůrovec.

Správa parku se také stala důležitým hráčem při rozhodování o kompenzacích za plavební stupeň u Děčína. Jeho stavbu vláda vyhlásila za veřejný zájem. Vedení parku vydala na základě odborných posudků stanovisko, že dopady stavby jezů na dolním Labi na přírodu se nedají v žádném případě kompenzovat.

 

Když byl v roce 1990 založen Národní park Saské Švýcarsko, napsali jsme jako ČSOP návrh na zřízení národního parku na české straně.
Byl proti tomu odpor v regionu od většiny obcí (měst), organizací, Lesů ČR i některých "ochranářů"!
Trvalo to proto dlouhých téměř deset let.
A tak se letos slaví 30 resp. 20 let existence NP.

Zbyněk Linhart, senátor za Děčínsko

 

 

Autor: Daniela Pilařová  |  Zdroj: Český rozhlas