Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Nečekaný nález na zámku v Mirošovicích. Stavební práce odhalily kresby i dobové nadávky

Nečekaný nález na zámku v Mirošovicích. Stavební práce odhalily kresby i dobové nadávky

9. 2. 2023

Stavební akce na zámku v Mirošovicích odhalily něco nečekaného. Skoro čtyři stovky let se pod nánosem omítek nacházely kresby šlechtického páru. Podle místní starostky Jany Syslové za hnutí STAN je nález o to zajímavější, protože u zobrazených postav jsou i dobové nadávky.

Nález na zámku v Mirošovicích.

Nález na zámku v Mirošovicích.

„Nejdříve byla nalezena kresba šlechtice i s nápisy kolem, na protilehlé stěně pak kresba ženské postavy s bohatým textem. Podle oděvů jde nejspíše o šlechtický pár, který na zámku přebýval přibližně mezi lety 1630 až 1650,“ řekla novinářům Jana Syslová.

Historici se domnívají, že dobové kresby i nápisy jsou dílem jen jednoho člověka. Namalované jsou červenou křídou, která se tehdy řadila mezi nejoblíbenější umělecké nástroje. Na restaurátory, kteří pracovali na odkrytí díla, čekala dost těžká práce. Kresby byly totiž překryté řadou vrstev vápenných a hliníkových barev.

Kromě maleb šlechtických příslušníků byla na zámku v minulosti odkryta i další díla. Na chodbě v poschodí šlo třeba o kresbu vesnice, vedle jednoho z oken pak malba jelena.

Autor: Jana Syslová, starostka obce Hrobčice