Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Návrh o zrušení DPH za energie končící vlády je nepromyšlený. Zapomíná na nejohroženější, říká Petr Liška

Návrh o zrušení DPH za energie končící vlády je nepromyšlený. Zapomíná na nejohroženější, říká Petr Liška

16. 12. 2021

Návrh o zrušení DPH za energie na příští rok je podle hnutí STAN nesystémovým návrhem končící vlády Andreje Babiše. Veřejné rozpočty by vyšel na dalších 25 miliard korun a celý problém s dodavateli energií by jen o pár dalších měsíců posunul. Tento návrh zároveň zapomíná na ty nejohroženější. Stejně to vidí i čerstvě zvolený poslanec hnutí STAN za Ústecký kraj, Petr Liška.

Návod na situaci v případě skončení dodavatele energií.

Návod na situaci v případě skončení dodavatele energií.

Hnutí STAN se proto domnívá, že boj s vyššími cenami energií my měl být veden jinak. Energetice se chce důkladně věnovat hned po jmenování nové vlády. Cílem je nalézt takové řešení, které smysluplně a cíleně ochrání lidi ve finanční tísni. Sociálně slabší lidé se totiž potýkají s nárůstem cen v řádu stovek procent, a to tento návrh vlády Andreje Babiše vůbec neřeší.

Končící vláda se jen pokusila ještě v závěru svého působení rozdat populistický dáreček a jen prohloubit sekeru ve veřejných financích, kterou za sebou zanechává v záchvatu mrhání. Už jen navržený státní rozpočet, který dosavadní vláda připravila byl pro novou vládu pastí a tento návrh měl past jen prohloubit. Ty dluhy stejně všichni zaplatíme, a tak by se neměly prohlubovat nepromyšleně. Cestou je cílená pomoc těm, co to budou skutečně potřebovat,“ říká Petr Liška.

Nástrojů je víc a na nové vládě je udělat je pružné, rychlé a dostupné jak pro domácnosti (třeba v podobě sociální pomoci) tak i pro podnikatele a živnostníky (třeba v podobě kompenzací). Vedle toho musíme řešit v EU oblast prodejů emisních povolenek, jejichž cena se na zdražení podílí asi třiceti procenty,“ myslí si dlouholetý starosta obce Malé Žernoseky na Litoměřicku.

A co dělat, když váš dodavatel energií náhle skončí? Je potřeba uzavřít smlouvu na normální dodávky energií, protože režim Dodavatele poslední instance je velmi drahý. Smlouvu lze uzavřít i s Dodavatelem poslední instance, nebo s kýmkoliv jiným, kdo poskytuje tyto služby v místě vašeho bydliště. Dávejte si pozor na energošmejdy.

Autor: Petr Liška, poslanec a starosta Malých Žernosek