Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Nad Vlčí horou opět září maják.

Nad Vlčí horou opět září maják.

20. 5. 2024

Vyhlídková věž ve Vlčí hoře na Děčínsku v sobotu po roce přivítala stovky turistů. Loni v dubnu ji poničil rozsáhlý požár. Shořela přilehlá chata i většina dřevěného obložení rozhledny. Z jejího zapálení policie viní muže, který měl způsobit i obří požár v roce 2022 v Českém Švýcarsku.

Otevření zrekonstruované vyhlídkové věže

Otevření zrekonstruované vyhlídkové věže

„Když jsem sem doběhl v šest hodin ráno čtvrtého, tak tam stály hasičské vozy a hasilo se. Nezbylo vůbec nic. Zbyl mi rozbitý zvoneček a hrníček pro babičku, nic víc. To byl takový žár, že se vypařil i trojdílný hliníkový žebřík,“ vzpomíná Miloš Janda, majitel shořelé chaty, na loňský ničivý požár.

Zatímco jeho chata kompletně shořela, rozhlednu se hasičům ještě podařilo zachránit. Upřesňuje nezávislá místostarostka Krásné Lípy Jana Droběčková. „Byly poničené některé schody přímo v rozhledně, u kterých jsme do týdne zajistili jejich opravu. Potom jsme domluvili firmu a čekali jsme na opláštění, které se muselo kvůli požáru a dýmu celé sundat.“

Jednotlivé události připomínají takové malé destičky, které jsou připevněné uvnitř. První destička připomíná rekonstrukci oken v roce 1972. Poslední je z letoška. „Jaro, léta páně 2024 proběhla rekonstrukce dřevěného opláštění věže rukou Františka France Maštalíře. No a také rukou mnoha dalších. Důležité je, že výsledek je tady a že můžeme chodit i po schodech, dodává s úlevou senátor Zbyněk Linhart za Starosty a nezávislé.

Škody radnice vyčíslila na 1,7 milionu korun. Náklady pokryla pojistka a dalších zhruba 600 tisíc se podařilo vybrat díky dobročinné sbírce. Peníze chce Klub českých turistů investovat do další rekonstrukce.

 

Zdroj: Lucie Heyzlová, iRozhlas