Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Na severu Čech se chystají rozdávat dotace na lepší kotel. Zájem je velký

Na severu Čech se chystají rozdávat dotace na lepší kotel. Zájem je velký

14. 5. 2013

Lidem na severu Čech by se mohlo už tuto zimu lépe dýchat. Ústecký kraj chystá spolu s ministerstvem životního prostředí takzvané kotlíkové dotace, rozdávat by se měly začít v létě. A už teď je zájem mezi lidmi velký.
Na severu Čech se chystají rozdávat dotace na lepší kotel. Zájem je velký

Na severu Čech se chystají rozdávat dotace na lepší kotel. Zájem je velký

„Cílem je postupně zlikvidovat staré kotle, i když samozřejmě nemůžeme nikoho nutit. Pokud na to někdo i finančně nemá nebo prostě nemá zájem si ten kotel vyměnit, tak to záleží na každém jednotlivci. Ale já si myslím, i podle ohlasů, které zatím mám, že o to zájem bude,“ vysvětluje záměr ministerstva a kraje hejtman Oldřich Bubeníček z KSČM. 

Pro každý rodinný dům by mělo být připraveno maximálně 40 tisíc korun. A lidem se tato nabídka líbí. „Určitě je to výborné, hlavně tedy pro krajinu, kvůli emisím je to dobré,“ shodují se manželé Uchytilovi z Vintířova na Chomutovsku. 
 
Letos plánuje Ústecký kraj spolu s ministerstvem rozdělit 10 milionů. Nové kotle by tak mohlo mít až 250 lidí. Hejtman Bubeníček ale nevylučuje, že částku na dotace zvýší. 
 
„Předpokládáme, že pokud by byl zájem velký, tak i po dohodě s ministerstvem životního prostředí by byla možnost potom i další etapy,“ přibližuje. 
 
A zájem zřejmě velký bude. „Oni říkali tak do těch deseti let, že by se stejně měly měnit, tak počítám, že bychom ho určitě také pořizovali,“ připouští Zdenka Uchytilová. Doufá, že s novým kotlem ušetří. Aby v zimě vytopila patrový dům, musí koupit 70 metráků uhlí. 
 
Dotace by měly jít hlavně do oblastí, kde se například neplánuje plynofikace. Jasným pravidlem to ale podle hejtmana být nemusí. 
 
„Nijak rozděleno to není, i když bychom rádi, aby se tedy přednostně podle počtu zájemců dostala dotace tam, kde není možnost plynofikace, ale rozděleno to není, bude záležet na tom, kolik bude žadatelů, jaký bude zájem,“ říká. 
 
Podle hejtmana Oldřicha Bubeníčka není problém, že dotace nepůjdou například do tepelných čerpadel nebo do kotlů na biomasu. Hlavní prý je, aby se vyřadily z provozu staré kotle. 
 
foto: Ladislav Bába