Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Na provoz sociálních služeb v Ústeckém kraji chybí letos více než 340 milionů korun

Na provoz sociálních služeb v Ústeckém kraji chybí letos více než 340 milionů korun

29. 5. 2019

Sociálním službám v Česku hrozí potíže. Jen v Ústeckém kraji chybí na letošní provoz domovů pro seniory, azylových domů a dalších služeb víc než 340 milionů korun. V celé republice jde podle Asociace krajů o víc než 2 miliardy korun.

Na provoz sociálních služeb v Ústeckém kraji chybí letos více než 340 milionů korun

Na provoz sociálních služeb v Ústeckém kraji chybí letos více než 340 milionů korun

V letošním roce, především na azylové domy a pečovatelskou službu, máme tak katastrofální nedostatek, že pokud nedojde k nějakému dofinancování, tak patříme mezi ty, kteří v září mohou říct, že končí,“ uvedla ředitelka mostecké oblastní charity Eva Čenkovičová.

V podobné situaci jsou i krajem zřízené domovy sociálních služeb Litvínov.

„My jsme velká pobytová služba, žije u nás 295 klientů. Jde o šest služeb – důchodce, lidi s Alzheimerovým postižením, s demencí, také jde o chráněné bydlení, kavárnu, sociálně-terapeutickou dílnu pro lidi s mentálním postižením, kterých tam máme 130. Toto všechno mě ohrožuje částkou 5 milionů korun,“ zmínil ředitel litvínovských domovů a krajský předseda Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky Vladimír Vopelka.

Krajské organizace, tak tam je to 65 milionů, pokud se bavíme o mzdách. Pokud se bavíme o všech poskytovatelích, je to 345 milionů,“ uvedla vedoucí krajského dobru sociálních služeb Petra Lafková.

O penězích na sociální služby by měla jednat sněmovna

Kraj totiž od státu dostal na sociální služby méně, než je potřeba. Propad prohloubil dodatečný nárůst platů o další dvě procenta.

Podle asociace krajů chybí celé republice na sociální služby víc než 2 miliardy korun. O dofinancování sociálních služeb má ve středu jednat sněmovna.

Ministryně práce Jana Maláčová z ČSSD chce o uvolnění peněz jednat i na vládní úrovni.

Podle náměstka ústeckého hejtmana Martina Kliky z ČSSD má vláda nejdříve zafinancovat to důležitě, tedy například sociální služby.

„Doufám, že i v parlamentu mají připravené argumenty na to, aby to dofinancování udělali. Jestli nemají finance, ať zruší jízdné zdarma – to jsou peníze, které vyhazujeme z okna,“ konstatoval Klika.

Pokud stát nedofinancuje krajům peníze na sociální služby, hrozí v Ústeckém kraji propouštění zhruba 1400 pracovníků. Peníze na mzdy mají provozovatelé sociálních služeb do září.

 

 

Autor: Jan Bachorík  |  Zdroj: Český rozhlas