Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Ministerstvo vnitra vyzvalo vedení Varnsdorfu, aby zjednalo nápravu ve sporném měření rychlosti

Ministerstvo vnitra vyzvalo vedení Varnsdorfu, aby zjednalo nápravu ve sporném měření rychlosti

14. 3. 2019

Ministerstvo vnitra poslalo Varnsdorfu dopis, ve kterém ho vyzývá k nápravě situace kolem sporného měření rychlosti na území města. Podle ministerstva by měření mohlo být nezákonné.

Ministerstvo vnitra vyzvalo vedení Varnsdorfu, aby zjednalo nápravu ve sporném měření rychlosti

Ministerstvo vnitra vyzvalo vedení Varnsdorfu, aby zjednalo nápravu ve sporném měření rychlosti

Z každé pokuty má totiž soukromá firma, která se o radary stará, zisk 300 korun.

„Měření rychlosti je součástí celkového dohledu nad bezpečností a plynulostí provozu na pozemních komunikacích, a je tedy výkonem veřejné, tudíž státní, správy,“ cituje rozsudek mluvčí ministerstva Ondřej Krátoška.

„Pokud soukromý subjekt provádí vlastní nastavení a udržení těchto zařízení, a zároveň je hmotně zainteresovaný na výsledcích měření, jedná se o porušení zákona o silničním provozu,“ dodává.

Na ministerstvo se s žádostí o prošetření obrátil Daniel Zeman z Varnsdorfu. „Důvodem pro to bylo, že pokud chce město vynucovat dodržování zákona o silničním provozu pokutami, musí při tom samo postupovat v souladu se zákonem,“ vysvětluje svou motivaci.

Varnsdorf za rok měření eviduje přes 113 tisíc přestupků

Ministerstvo na podnět reagovalo a vyzvalo vedení města k podání vysvětlení do konce února. Toho se ale nedočkalo. Podle starosty Varnsdorfu Stanislava Horáčka je materiál velmi obsáhlý. Město proto požádalo o odklad.

Za rok měření ve Varnsdorfu město eviduje více než 113 tisíc přestupků. Slibuje si z nich nejméně 110 milionů korun do své kasy. Zatím ale vybralo jen asi 30 milionů korun. Teď obesílá řidiče, kteří spáchali přestupek loni v červenci.

Firmě za údržbu a skladování dat z měřících zařízení zaplatilo nejméně 32 milionů korun.

Ve Varnsdorfu se 14. března sejde rada města, která se možná bude celou situací zabývat.

 

 

Autor: Daniela Pilařová  |  Zdroj: Český rozhlas