Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Městská nemocnice v Rumburku zřejmě skončí v insolvenci. Město jí nepošle peníze na pokrytí loňské ztráty

Městská nemocnice v Rumburku zřejmě skončí v insolvenci. Město jí nepošle peníze na pokrytí loňské ztráty

10. 7. 2019

V insolvenci nejspíš skončí zadlužená městská nemocnice v Rumburku na Děčínsku. Zastupitelé jí odmítají poslat 52 milionů na pokrytí loňské ztráty. Pro zvedli ruku jen 4 zastupitelé, 10 jich bylo proti.

Městská nemocnice v Rumburku zřejmě skončí v insolvenci. Město jí nepošle peníze na pokrytí loňské ztráty

Městská nemocnice v Rumburku zřejmě skončí v insolvenci. Město jí nepošle peníze na pokrytí loňské ztráty

„Aktivní jsme, ale asi to nebude nic platný,“ čekaly na hlasování zastupitelů sestry a lékařsky z oční ambulance Lužické nemocnice.

Na zastupitelstvo dorazily i sestry z dětského oddělení: „Pořád věříme, že to nepůjde do insolvence.“

Zdravotníci se dozvěděli konečný verdikt za 2,5 hodiny. Když bylo jasné, že město nemocnici peníze nepošle, většina zdravotníků se zvedla a ze sálu odešla.

Jsme povinni bez zbytečného odkladu podat návrh na insolvenci společně s návrhem na konkurz. Budeme jednat se zaměstnanci,“ nastínil další kroky předseda představenstva Karel Schäfer.

Vedení nemocnice se obává, že zařízení přestane fungovat

„Může se stát, že nebudeme schopni tu společnost provozovat, protože zaměstnanci avizovali už předtím, že se podle toho hlasování zařídí,“ obává se odchodu personálu ředitel nemocnice Petr Dubravec a pokračuje: Výplaty za červen budou zítra odeslány v plné výši. Co se týká výplat dalších, ty budou závislé na tom, jakým způsobem se k tomu postaví pojišťovny.“

Nemocnice bude mít také podle předsedy představenstva problém s dodavateli. „Očekávám, že nám budou zastaveny dodávky a v podstatě nemocnice bez léků, praní prádla nebo stravy nemůže fungovat,“ říká Schäfer.
„Budeme se snažit přesunout naše pacienty na jiná zdravotnická zařízení a udržet aspoň částečně chod ambulancí, laboratoře a rentgenu,“ dodává.

V posledních týdnech jednali představitelé města se zástupci Krajské zdravotní, která v kraji sdružuje pět nemocnic, o převzetí Lužické nemocnice. To by se ale nestalo dřív než na podzim a do té doby by město zdravotnické zařízení neudrželo.

O zajištění zdravotní péče pro 55 tisíc lidí ze Šluknovského výběžku budou pravděpodobně v nejbližších dnech jednat zástupci Krajské zdravotní s pojišťovnami.

 

 

Autor: Daniela Pilařová  |  Zdroj: Český rozhlas