Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Město Děčín bude jednat o dokončení stavebních prací v Podmoklech

Město Děčín bude jednat o dokončení stavebních prací v Podmoklech

27. 2. 2020

Vedení Děčína se tento týden chystá jednat se stavební firmou o dokončení prací v historické čtvrti Podmokly. Stavba se na ulici Prokopa Holého a kolem Husova náměstí zastavila už loni, město podalo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli nekvalitně odvedeným pracím. Místy se tam totiž propadala dlažba.

Oprava historické čtvrti Podmokly v Děčíně | foto: Daniela Pilařová

Oprava historické čtvrti Podmokly v Děčíně | foto: Daniela Pilařová

Vedení Děčína se tento týden chystá jednat se stavební firmou o dokončení prací v historické čtvrti Podmokly. Stavba se na ulici Prokopa Holého a kolem Husova náměstí zastavila už loni, město podalo trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli nekvalitně odvedeným pracím. Místy se tam totiž propadala dlažba.

V Podmoklech dělníci nepracují už několik měsíců. Tedy alespoň podle projektu na celkovou rekonstrukci ulice Prokopa Holého a kolem Husova náměstí.

Naposledy se v ulici pracovník objevil ke konci minulého týdne, to když na místě dělal sondy podloží soudní znalec.

Město Děčín si nechává zpracovat posudek, který by měl určit, jestli stavební firma odvedla kvalitní práci při přeměně celé ulice a prostranství před kostelem. Posudek stál radnici 170 tisíc korun a měl by být hotový během pár týdnů.

V polovině tohoto týdne se má sejít primátor s prokuristy stavební firmy Strabag, která zakázku dostala, aby se dohodli co dál.

Problémy při rekonstrukci ulice Prokopa Holého už se táhnou několik měsíců. Minulý rok upozornilo několik opozičních zastupitelů na nekvalitní podloží v čerstvě opraveném úseku. Povrchy chodníků se totiž na několika místech propadají.

Kvůli nekvalitně odvedené práci podalo loni město trestní oznámení na neznámého pachatele, následně stavební firma Děčínu vrátila něco kolem 7 milionů korun.

O dalším osudu rekonstrukce Podmokel rozhodne znalecký posudek

Jedním z témat, které se řešilo na zastupitelstvu 20. února, bylo, co město plánuje podnikat ve věci dokončení stavebních prací. Podle právníka města Narcise Tomáška je teď Děčín v nemilé situaci. Když vypoví smlouvu na rekonstrukci Podmokel, mohlo by se dokončení stavebních prací zdržet o měsíce, možná i o roky.

Podle Tomáška by se firma vypovězení smlouvy rázně bránila, navíc při vyhlášení nového výběrového řízení by mohla toto řízení napadnout.

Stavební firma Strabag se vyjádřila prostřednictvím mluvčí Edity Novotné ve smyslu, že odstupovat od smlouvy nehodlá, nechce ale vzhledem k probíhajícímu vyšetřování podávat žádné informace.

Jak to bude s rekonstrukcí v Podmoklech dál, záleží hodně na výsledku posudku. Ten totiž jednoznačně určí, jestli firma práce nedodala v odpovídající kvalitě. Rozhodující bude i schůzka vedení města s prokuristy stavební firmy, která by se měla konat 26. února.

 

Děčín mám rád. Trochu někdy nechápu ty žabomyší války, které v něm v tomto období probíhají. Žabomyší se mi totiž jeví problémy v porovnání s děním v obou největších městech výběžku. Opozice se s radnicí v Děčíně už měsíce přetahuje o interpretací důvodů loňského odvolání bývalé ředitelky zámku Yvety Krupičkové, viz například únorové číslo tamního Zpravodaje. Možná něco špatně zaúčtovala, něco mohlo být jinak. Teda asi jo, říká hloubková kontrola, kterou na ní poslala Rada města v čase, kdy už sama ředitelkou nebyla. Kdo hledá, najde. Znáte to a zde se tak trochu stírá rozdíl mezi důvodem a záminkou. Každopádně si myslím, že to, že děčínský zámek povstal jako bájný Fénix z popela, je zásluhou především bývalé paní ředitelky a že její odvolání a především způsob toho nebyl zrovna fér.
Apropos, kde se stala chyba v rozkopaných Podmoklech?

Zbyněk Linhart, senátor za Děčínsko

 

 

Autor: Daniela Pilařová  |  Zdroj: Český rozhlas, STAN