Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Města v Ústeckém kraji si připomenou výročí sametové revoluce

Města v Ústeckém kraji si připomenou výročí sametové revoluce

21. 10. 2019

Komunistický hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček řekl, že zatím neví, zda a jak si výročí připomene. „Od té doby došlo k zásadním změnám ve společnosti v tehdejším Československu a každý musí posoudit, jestli k lepším nebo k horším,“ řekl hejtman. Dodal, že si myslí, že jsou věci, se kterými se mnoho lidí těžko vyrovnává. „Na druhou stranu za 30 let se určitě všechno posunulo hodně dopředu,“ uvedl. Podotkl, že každá doba má něco do sebe.

foto: archiv ČRo

foto: archiv ČRo

 

Komentář starosty Malých Žernosek Ing. Petra Lišky:

Pravdou je, že se řada věcí změnila, ale mnoho z nás má stále potíže vyrovnat se s osobní odpovědností, v tom byl minulý režim jednodušší – všechno nám nařídil, mnohé zakázal a vodil nás tzv. “za ručičku”. Řada lidí bohužel i 30 let poté žije v minulosti, má pocit, že krást a podvádět je normální a odevzdávat nějakou práci, natož kvalitní není potřeba. Se spoustou pozůstatků pokřivení charakteru lidí jsme se zatím nevyrovnali.

Nová doba má také svá negativa, a s řadou z nich se společnost těžko vyrovnává. Není normální aby lidé, kteří pracují, na tom byli hůře než ti co se práci vyhýbají; není normální, že byrokracie je větší než byla a právo tak složité, že už se v něm nevyznají ani právníci.

Přesto všechno je ale současná možnost volby a svobody nad všechna pozitiva minulosti. Taky se podívejte jak vypadají naše obce, kde žijeme, to je přeci důkaz toho, že uniformní šeď minulosti nahradila radost a snaha o to mít kolem sebe hezky.

 

 

Autor:  |  Zdroj: ČRo, STAN