Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Litvínovští zastupitelé STAN vyjádřili obavu

Litvínovští zastupitelé STAN vyjádřili obavu

31. 10. 2023

Zda v příštím roce začne výstavba nové plavecké haly v Litvínově, není jisté. Radnice ještě nevyhlásila veřejnou zakázku a shání na ni peníze. Stavba má stát několik set milionů korun. Největší investiční záměr v novodobé historii města stále zpochybňuje opozice. Ta na nedávném jednání zastupitelstva nepodpořila podání žádosti o dotaci na výstavbu haly. Vládnoucí koalice však opozici přehlasovala, takže žádost o finanční pomoc projedná Národní sportovní agentura. Litvínovská opozice opět varovala, že výstavba haly by příliš zatížila městský rozpočet na úkor jiného městského majetku.

plavecký bazén v Litvínově

plavecký bazén v Litvínově

Milan Šťovíček (STAN) se obává, že pokud k výstavbě haly dojde, kvůli vícepracím se výrazně prodraží. I on by se raději zaměřil na opravy starších budov a na jiné investice. „Město Litvínov je jedno z mála měst, které ještě nemá v některých částech kanalizaci či vodovod a silnice nejsou v dobrém stavu. Všude je nějaký problém s majetkem,“ dodal zastupitel. Podle něj by radnice měla investovat také do záměrů, které jí budou přinášet peníze, třeba do parkovacího domu. „Ten je potřeba jako sůl,“ dodal Šťovíček. je Aby město s případnou dotací co nejvíc ušetřilo, bude muset stavbu haly dokončit do silvestra 2025.

Nová plavecká hala s parkovištěm má stát v areálu letního koupaliště u Koldomu. Stavba v letošním rozpočtu města není kvůli zdražování a pokusu o získání dotace. Radnice předtím plánovala otevření plovárny na rok 2023, ale přípravu stavby po vyhlášení zakázky zastavilo správní řízení vedené Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. I předtím projekt doprovázely spory. PROJEKT SCHVÁLEN PŘED MNOHA LETY Zastupitelstvo projekt schválilo už v roce 2012 a pak ho ještě několikrát upřesnilo, potvrdilo a projednávalo s veřejností. V roce 2015 se po mnoha výhradách politici většinou hlasů usnesli, že umístění plovárny na Koldomu má smysl. Terčem kritiky byly hlavně rostoucí cena a výběr lokality. Jedna studie počítala s umístěním bazénu vedle zimního stadionu. Z technických důvodů neprošel ani návrh rekonstruovat zastaralou plovárnu v ulici Ruská nebo místo ní postavit nový areál. Podle jednoho z tehdejších harmonogramů měl nový bazén zahájit zkušební provoz na podzim roku 2019. Kdysi se operovalo s investičními náklady od 130 do 200 milionů korun. Nyní je to v řádu tří set milionů korun. Zatím v Litvínově slouží krytý bazén z roku 1973. Průběžně se opravuje, aby vydržel. V září v něm byla havárie na zařízení připravující teplou užitkovou vodu.

Autor: Lenka Linhartová