Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Lidé ze Šluknovského výběžku budou moci jezdit do nemocnic v sousedním Sasku

Lidé ze Šluknovského výběžku budou moci jezdit do nemocnic v sousedním Sasku

29. 8. 2019

Lidé ze Šluknovského výběžku budou zřejmě moci dojíždět za ošetřením a léčením i do nemocnic v sousedním Německu. Vyplývá to z dohody mezi Českem a Saskem, kterou dnes podepsali ministři obou států v Dolní Poustevně na Děčínsku. Jde o reakci na problémy nemocnice v Rumburku, která je v insolvenci.

Barbara Klepch a Adam Vojtěch při podpisu memoranda | foto: Jan Bachorík

Barbara Klepch a Adam Vojtěch při podpisu memoranda | foto: Jan Bachorík

České pojišťovny teď mají vyřešit, jak budou péči poskytnutou v Německu hradit. Pro pacienty má být bezplatná.

„Podle evropské legislativy je hrazená tzv. ‚neodkladná' péče, my ale počítáme s tím, že bude využívaná právě i ta 'odkladná', tedy plánovaná, která není akutní,“ zmínil po podpisu společného memoranda se saskou ministryní Barbarou Klepch ministr zdravotnictví za hnutí ANO Adam Vojtěch.

Na základě této dohody tak vznikne komise, která určí, jaké zákroky budou české pojišťovny hradit pacientům v německých nemocnicích. Vyřešit se musí i hrazení tzv. „neodkladné péče“.

„Financování ještě není úplně dořešeno, bude se to ale řešit s českými zdravotními pojišťovnami,“ potvrdil jednatel nemocnice v saském Sebnitz Patrick Hilbrenner.

Jaké zákroky budou pojišťovny hradit, to má být jasné do několika týdnů.

„První výsledky budeme mít v řádu několika týdnů, tedy v řádu měsíce či dvou,“ vysvětlil náměstek ředitele VZP David Šmehlík.

Některé pojišťovny už péči pojištěncům za hranicemi hradí

„Každý pojištěnec, který je pojištěn u naší zdravotní pojišťovny a požádá o souhlas s vycestováním, tento souhlas obdrží na dobu půl roku. Vždy po půl roce se bude tento souhlas automaticky obnovovat. Souhlas se vztahu jak na lůžkovou, tak na ambulantní péči,“ doplnil Václav Janalík z RBP zdravotní pojišťovny.

Společné česko-saské memorandum je reakcí na problémy nemocnice v Rumburku, která je v insolvenci. Podle komunistického náměstka ústeckého hejtmana Stanislava Rybáka ale není memorandum řešením zajištění péče ve výběžku.

„To, že bude mít náš občan možnost se vyšetřit v Německu je pro lidi, kteří jsou z Rumburku nebo Varnsdorfu, dost daleko. Takže to není rozhodně možné pokládat za konec našich snah o zdravotní péči ve Šluknovském výběžku,“ konstatoval Rybák.

To potvrdil i David Šmehlík z VZP, která Lužické nemocnici dál proplácí poskytnutou péči.



Senátor za Děčínsko Ing. Zbyněk Linhart z Krásné Lípy: 

Jsem sice předsedou Výboru pro územní rozvoj, veřejnou správu a životní prostředí Senátu, ale okolnosti v regionu mě nutí jednat s "neresortními" ministry – tedy i ministry zdravotnictví. 
Již s několika, poslední více než rok s ministrem Adamem Vojtěchem.
Včera se v Dolní Poustevně podepsalo memorandum o přeshraniční zdravotní péči. 
Ošetřování za hranicemi je možné v neodkladných případech již nyní, jde o to, aby to pro zájemce bylo možné zcela jednoduše.
Přičemž nekončí tím úsilí o zachování a rozšíření nemocnic v Rumburku i ve Varnsdorfu.

 

 

Autor: Jan Bachorík  |  Zdroj: Český rozhlas, STAN