Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří je v novém. Město při rekonstrukci ušetřilo desítky milionů

Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří je v novém. Město při rekonstrukci ušetřilo desítky milionů

13. 1. 2022

Kulturní centrum v Klášterci nad Ohří se dočkalo náročné, ale již dokončené rekonstrukce. Dne 8. ledna 2022 byla po 13. hodině přestřižena slavnostní páska, díky čemuž začala nová etapa této budovy. Nůžek se spolu s dalšími chopil i starosta města Štefan Drozd, který je za hnutí STAN mimo jiné i součástí zastupitelstva Ústeckého kraje

Štefan Drozd (vpravo) na slavnostní akci, která se týkala znovuotevření kulturního centra v Klášterci nad Ohří.

Štefan Drozd (vpravo) na slavnostní akci, která se týkala znovuotevření kulturního centra v Klášterci nad Ohří.

Kromě kulturního domu je do nového centra přestěhována i městská knihovna, vzniklo zde streamovací nahrávací studio, malé knihkupectví, tiskařské centrum, malý sál pro ochotníky, zázemí pro seniory a čtyři gastro provozy.

Náklady na přestavbu vyšly zhruba na 189 miliónů korun a značnou část z toho pokryla objemná dotace.

Za celým projektem stojí několik úspěchů. Jeden z nich se týká i několika ušetřených milionů korun v městském rozpočtu navíc. Ačkoliv v minulém roce výrazně stouply ceny stavebních materiálů i práce, tak klášterecká radnice nezaplatila oproti původní ceně téměř nic navíc. Podle odhadu města musela samotná firma ze svého doplatit několik desítek milionů korun. Ušetřeno  bylo až šedesát milionů z veřejných peněz.

Původně to bylo zhruba 181 milionů korun. Prvním problémem byly piloty, protože to tady není úplně stabilní – to nám cenu navýšilo na 184 milionů korun. Pak, když se řešila střecha, tak ji statici nedoporučili tak, jak byla, takže se musela zesilovat a třetí věcí byl výměník, který jsme museli udělat nový – tak jsme se dostali na 188 milionů korun,“ uvedl starosta Štefan Drozd.

Budova je rovněž unikátní v tom, že dokáže díky počítači citlivě reagovat na teplo.

Postavená je na tom, že každý člověk vyzařuje nějaké teplo. To se odtáhne – rekuperuje a využije tak, aby dům nebylo potřeba vytápět,“ vysvětlil klášterecký místostarosta Petr Hybner, který má v gesci kulturu a investice.

Čím více lidí v centru bude, tím více ušetříme. V době energetické krize, o níž jsme neměli tušení, že přijde, je to pro hospodaření docela alfa omega,“ doplnil.

Autor: Štefan Drozd, starosta města Klášterec nad Ohří