Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Korupce v Krajské zdravotní a.s.

Korupce v Krajské zdravotní a.s.

28. 2. 2024

Včera na 27. zasedání Zastupitelstva Ústeckého kraje se asi nejvíce mluvilo o korupční aféře v Krajské zdravotní a.s., která je v poslední době hodně medializovaná.

Mgr. Milan Šťovíček

Mgr. Milan Šťovíček

V diskusi se zapojila i veřejnost a ze strany jednoho z občanů Ústeckého kraje byla vznesena vážná obvinění.
Jako bývalý zaměstnanec Krajské zdravotní zastupitelům sdělil, že skutečnosti šetřené Policií ČR, které popisují média, jsou jen špičkou ledovce mnohem širší korupce. Mluvil o nesmyslných předražených nákupech přístrojů a vybavení nemocnice v Rumburku nebo o účelovém stěhování spisové služby do objektu soukromého majitele v Teplicích. Zmínil i zakázky bez výběrových řízení. A vyslovil rovněž přesvědčení, že orgány Krajské zdravotní a.s., tj. Představenstvo a Dozorčí rada, neplnily řádně svoji funkci.

Předseda představenstva Krajské zdravotní a.s. následně slíbil zastupitelům odpovědi na tyto otázky a vysvětlení by měl poslat do týdne.

Už teď je ale jasné, že jsou v této kauze obviněny dvě fyzické osoby z managementu společnosti, že jsou pozastaveny některé projekty a že korupční aféra poškodí dobré jméno Ústeckého kraje a způsobí našemu kraji značnou škodu v řádu desítek možná stovek milionů korun. Zaplatíme za to my všichni, kteří v Ústeckém kraji žijeme.

Na základě těchto alarmujících skutečností jsem jako krajský zastupitel vznesl na pana hejtmana dotaz, jaký postup bude ze strany vedení kraje následovat. Čekal jsem razantní, aktivní, a hlavně kontrolní kroky směrem ke Krajské zdravotní a.s..

Místo toho jsem se dozvěděl z úst pana hejtmana, že bude vedení kraje čekat...
Na co? Jak dlouho? A přijme vůbec vedení kraje nějaká opatření? Nebo bude slovy pana hejtmana „čekat“ až korupce v našem kraji tzv. „vyšumí“?!

Tomuto postupu lze jen těžko porozumět.

Vágní odpověď pana hejtmana je pro mě nedostatečná. Myslím, že za nedostatečnou ji budou považovat i ostatní občané Ústeckého kraje.


 

Zdroj: Mgr. Milan Šťovíček, člen zastupitelstva Ústeckého kraje za hnutí STAN.