Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Klášterec nad Ohří se připojil k iniciativě vlajka pro Tibet!

Klášterec nad Ohří se připojil k iniciativě vlajka pro Tibet!

13. 3. 2023

Město Klášterec nad Ohří, kde je starostou Štefan Drozd, se připojilo ke kampani "Vlajka pro Tibet". Tibetská vlajka je jedním z nejvýraznějších symbolů, který Tibeťané v Tibetu používají při nenásilných protestech. Za její vyvěšení jim hrozí až několikaleté tresty vězení. Kampaň má především symbolický charakter a je vyjádřením solidarity s Tibeťany. 
Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996.

Klášterec nad Ohří a vlajka pro Tibet.

Klášterec nad Ohří a vlajka pro Tibet.

Kampaň vznikla v polovině 90. let v západní Evropě a stala se jednou z nejvýznamnějších symbolických akcí na podporu Tibetu. Akce probíhá každý rok 10. března, v den výroční povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu.
Při povstání v roce 1959 zemřelo více než 80 000 Tibeťanů, statisíce Tibeťanů zemřely v následujících letech ve vězeních, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. A cílem kampaně je poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu.

V Tibetu jsou desítky let porušována základní lidská práva, včetně systematického potlačování svobody slova, politického a náboženského vyznání, národní a kulturní identity.


Tibeťané nemohou používat své státní symboly, dochází k diskriminaci tibetského a v důsledku cílené migrace čínských obyvatel na území Tibetu také k diskriminaci rasové. Tibeťané se tak stali menšinou ve své vlastní zemi.

Autor: Štefan Drozd, starosta města Klášterec nad Ohří