Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Kadaň se snaží oživit centrum města. Láká podnikatele na dotace

Kadaň se snaží oživit centrum města. Láká podnikatele na dotace

16. 7. 2019

Radnici v Kadani na Chomutovsku trápí poloprázdné náměstí a prázdné obchodní prostory v centru města. Letos poprvé proto nabídla podnikatelům dotace, které mají usnadnit podnikání v městské památkové zóně.
 

Kadaň Kadaň | foto: Ladislav Bába

Kadaň Kadaň | foto: Ladislav Bába

Majitelé obchodů a provozoven si za peníze mohou pořídit vybavení, které zatraktivní jejich služby.

„Žádali jsme především o spotřebiče, které by nám ulehčili naši práci. Konkrétně například o vitrínku, abychom mohli zahájit přímý prodej,“ říká Štěpánka Hanzlíčková, která jen pár kroků od náměstí založila provozovnu, kde nabízí prodej a rozvoz svačin.

Dotace od města ve výši 100 tisíc korun využila na nákup hned několika spotřebičů, dotace ji v podnikání na malém městě výrazně pomohla. „Normálně bychom na to museli dva až tři roky šetřit, abychom na to dosáhli,“ konstatuje.

Dotaci ve výši 75 tisíc korun získala i Marcela Vassová. Ta si pořídila šicí stroje do své prodejny látek, kam mohou přijít zájemci a přímo na místě si něco ušít.

Podnikatelé v kadaňské památkové zóně mohli žádat o dotace ve výši od 50 do 200 tisíc korun. Celkem město vyčlenilo na dotace 1,3 milionu korun, z toho více než 800 tisíc už zastupitelé rozdělili.

Zatím nejčastěji majitelé obchodů a služeb žádali na vybavení. Některé žádosti ale radnice zamítla.

„Netýkalo se to toho, že by to náměstí oživovalo – třeba vybavení hotelových pokojů nebo software do počítače,“ vysvětluje starosta Kadaně Jiří Kulhánek z ODS.

Pro příští rok chce radnice podmínky dotací ještě upravit, například žádat bude možné o nižší částku než současných 50 tisíc. Podle vedení radnice se díky dotaci podařilo zaplnit i některé prázdné provozovny v centru města.

 

 

Autor: Jan Beneš  |  Zdroj: Český rozhlas