Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Jana Syslová vyzývá Vládu ČR a předsedy obou komor parlamentu k přijetí zákona o odložení voleb na Teplicku

Jana Syslová vyzývá Vládu ČR a předsedy obou komor parlamentu k přijetí zákona o odložení voleb na Teplicku

15. 3. 2020

Jana Syslová vyzývá Vládu ČR a předsedy obou komor parlamentu k přijetí zákona o odložení voleb na Teplicku

Jana Syslová vyzývá Vládu ČR a předsedy obou komor parlamentu k přijetí zákona o odložení voleb na Teplicku

V Hrobčicích, 15. března 2020 - Pro senátní kandidátku na Teplicku Janu Syslovou je absolutně nepřijatelné riskovat kvůli konání voleb zdraví a životy nejen voličů, ale také volebních komisařů a úředníků. Dnes po poledni proto vyzvala dopisem premiéra Vlády ČR a předsedy obou komor parlamentu, aby okamžitě navrhli a přijali zákon, který by odložil doplňovací senátní volby na Teplicku.

Starostka Hrobčic Jana Syslová, která kandiduje za hnutí STAN v doplňovacích senátních volbách na Teplicku k tomu říká: “Od čtvrtka, kdy jsem požádala všechny kandidáty ve volebním okrsku č. 32, se vznesla z řad občanů obrovská vlna podpory pro tento můj nápad. Takřka nikdo není ochoten jít v této nebezpečné situaci k volbám. V tuto chvíli předběžně kladně však na můj návrh zareagovali vstřícně jen dva z celkem osmi dalších kandidátů.”

Z důvodu krátícího se času do voleb Jana Syslová přistoupila k dalšímu možnému řešení. Již od středy hledá kandidátka do senátu spolu se svým týmem a právníky řešení, jakými platnými cestami lze v aktuální situaci dojít k odložení voleb do doby, kdy současné ohrožení pandemií koronaviru pomine. Filip Ušák, člen volebního týmu Jany Syslové a bývalý starosta Benešova nad Ploučnicí, k tomu říká: “Chápu, že právně tato věc není jednoduchá, nicméně jedinou možností, jak dojít zákonnou cestou k odložení voleb, se mi jeví ústavní zákon č. 110/1998 Sb. o bezpečnosti České republiky, který nabízí v případě nouzového stavu zákonem prodloužit dobu konání voleb až o šest měsíců. Jsem přesvědčen, že touto cestou by se co nejdříve měly vydat ústavní orgány České republiky.” Poměrně jednoduchý návrh zákona, který by navrhla Vláda by mohl v příštím týdnu schválit Senát, který má řádné plénum a posléze přes schválení Poslaneckou sněmovnou v zrychleném čtení může dojít k podpisu prezidenta.

 

- - -
Ústavní zákon č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky

Čl. 10: Prodloužení volebního období

“Jestliže po dobu nouzového stavu, stavu ohrožení státu nebo válečného stavu podmínky na území České republiky neumožní konat volby ve lhůtách, které jsou stanoveny pro pravidelná volební období, lze zákonem lhůty prodloužit, nejdéle však o šest měsíců.”

zdroj: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1998-110#f1861203

 

 

Autor: Jana Syslová  |  Zdroj: STAN Ústecký kraj