Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Jana Syslová: Ukončuji volební kampaň a vyzývám soupeře ke stažení kandidatury

Jana Syslová: Ukončuji volební kampaň a vyzývám soupeře ke stažení kandidatury

12. 3. 2020

Jana Syslová: Ukončuji volební kampaň a vyzývám soupeře ke stažení kandidatury

Jana Syslová: Ukončuji volební kampaň a vyzývám soupeře ke stažení kandidatury

V Hrobčicích, 12. března 2020 - Jana Syslová, kandidátka hnutí STAN do Senátu na Teplicku a starostka Hrobčic, se rozhodla ukončit svoji volební kampaň a vyzývá své protikandidáty, aby spolu s ní stáhli svoji kandidaturu a tím dosáhli odložení senátních voleb na Teplicku.

„S ohledem na současnou vážnou situaci pandemie koronaviru myslím, že je žádoucí odložit doplňovací volby v senátním obvodu Teplice. Jako jedinou možnou ústavní cestu vidím v koordinovaném stažení kandidatury všech kandidátů. Nechci, aby byli voliči nuceni rozhodovat se pod tlakem zdravotních rizik, zda mají jít už za 15 dní k volbám, či nechat svůj hlas propadnout,“ vysvětluje Jana Syslová.

Zároveň jde sama příkladem a s okamžitou platností ukončuje svoji volební kampaň a stažení kandidatury nabízí jako první.

Volební zmocněnec Radek Lekner Jany Syslové ještě v průběhu dnešního odpoledne zašle tento návrh volebním zmocněncům ostatních kandidátů. Jménem kandidátky Jany Syslové je požádá, aby se po víkendu sešli na neutrálním místě v Teplicích a svůj postoj k návrhu, který si mezitím mohou vydiskutovat se svými podporovateli a nominujícími politickými subjekty, si společně navzájem řekli. Podle zákona je možné podat stažení kandidatury do 48 hodin před zahájením voleb.

V sázce je nyní opravdu hodně: Na jedné straně je to nutnost doplnit horní komoru parlamentu o 81. zákonodárce, kde Teplicko dlouhá léta zastupoval až do své náhlé smrti oblíbený Jaroslav Kubera. A na straně druhé důvěra lidí v systém, jehož ústavní pravidla neumožňují ani v situaci vyhlášeného stavu nouze odložit volby.

“Situace se v posledních dnech i hodinách zdá stále závažnější. Volební místnosti i při nízké volební účasti budou plné cizích lidí a nikdo nemá jistotu, že by se nemohl nakazit. Proto si myslím, že je na místě, kromě opatření, které vláda v těchto dnech přijímá za účelem snížení zdravotních rizik pro všechny občany České republiky, vzali odpovědnost do svých rukou sami kandidáti a umožnili uspořádat volby později, kdy snad rizika pominou nebo se velmi významně sníží,” říká senátní kandidátka Jana Syslová a dodává: “Jako maminka dvou dospívajících kluků a starostka obce, kde většinu lidí znám jménem, si myslím, že zdraví a životy lidí mají naprostou přednost.”

Vládu k maximální odpovědnosti vyzývá také předseda hnutí STAN Vít Rakušan: “V současné situaci nepovažuji za dobré, aby lidé byli nuceni senátními kandidáty na Teplicku k náročnému dilematu, zda nevyužít svého volebního práva a tím se účinně chránit před zřejmými riziky, nebo svůj politický názor vyjádřit ve volbách, avšak tím zároveň riskovat svoje zdraví a v krajním případě i život.”

 

 

Autor: Jana Syslová  |  Zdroj: STAN Ústecký kraj