Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Dolní Poustevna - vítěz Vesnice roku

Dolní Poustevna - vítěz Vesnice roku

21. 8. 2023

Ze sedmnácti obcí Ústeckého kraje přihlášených do krajského kola soutěže Vesnice roku bylo šestnáct oceněno za své aktivity vedoucí k rozvoji života v obci, zapojení občanů či péči o přírodní a kulturní dědictví. První místo, zlatou stuhu, získala Dolní Poustevna na Děčínsku.

vyhlášení Vesnice roku v Dolní Poustevně

vyhlášení Vesnice roku v Dolní Poustevně


Právě tam se uskutečnilo slavnostní předání cen. „Pro mne je vítězství v krajském kolem především ocenění práce všech, kteří se na chodu a péči o obec podílí. Ocenění jejich ochoty spolupracovat a dělat něco užitečného pro druhé. Moc si jejich zápalu vážím. Bez něj by nám to v obci tak pěkně nešlapalo,“ poznamenal k úspěchu obce její starosta Robert Holec .
Kromě vítězné Dolní Poustevny postupují do celostátního kola další čtyři obce. Modlany na Teplicku získaly modrou stuhu za společenský život. Křešice na Litoměřicku byly oceněny bílou stuhou za činnost mládeže. Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí si odnesla obec Hlinná ležící nedaleko Litoměřic. Za spolupráci obce a zemědělského subjektu obdržela Tisá z okresu Ústí nad Labem oranžovou stuhu.
Vyhodnocení celostátního kola soutěže proběhne na podzim v Luhačovicích. Celkový vítěz a nositel titulu „Vesnice roku 2023“ získá finanční odměnu ve výši až 2,6 milionů korun od Ministerstva pro místní rozvoj. Již úspěchem v krajském kole si zmíněné obce zajistili finanční příspěvek, který mohou využít ke svému dalšímu rozvoji.
„Gratuluji Dolní Poustevně, Modlanům, Křešicím, Hlinné a Tisé k jejich úspěchu v krajském kole Vesnice roku. Jsem přesvědčený, že jejich snažení ocení i porota v celostátním kole. Velkou pochvalu si ale zaslouží i další obce, které v krajském kole obdržely diplom nebo další ceny. Díky jejich píli a zájmu obce v Ústeckém kraji vzkvétají a venkov se stává stále atraktivnějším místem pro život,“ ocenil práci obcí hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller.
Diplomy a další ocenění v soutěži získaly Libkovice pod Řípem za rekonstrukci místní sokolovny, Veltěže za nejlepší venkovskou knihovnu kraje a inovativní přístup k předškolnímu vzdělávání. Třebenice byly porotou oceněny za svou péči o kulturní dědictví, Slavětín za budování návštěvnické infrastruktury, Račiněves za výsadbu aleje věnované památce sira Nicholase Wintona a Dolní Zálezly za mezigenerační spolupráci. Ohodnocen byl i přístup Františkova nad Ploučnicí k rozvoji obce nebo obce Okounov k zapojení občanů do realizace projektů. Brandov získal cenu za oživení venkovského fotbalu v oblasti Krušnohoří. Radovesice pak za obnovu mateřské školky. Dvě ocenění získala obec Hrobčice. První za rekonstrukci zámku Mirošovice, druhou za dlouhodobou péči o historické objekty.
Robertovi Holcovi (starosta Dolní Poustevny) a Janě Syslové (starostka obce Hrobčice) moc gratulujeme a přejeme další úspěchy v jejich práci.
 

Autor: Lenka Linhartová

Fotoalbum


Mohlo by vás také zajímat

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Malotřídka v Dolních Studénkách nadchla i ministra Beka

Mohlo by vás také zajímat

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Jsme ČTYŘKOALICE

22. 7. 2024

Jsme ČTYŘKOALICE

Malotřídka v Dolních Studénkách nadchla i ministra Beka