Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Aktuality Vláda v demisi přislíbila zástupcům Ústeckého kraje řešení problému vyloučených lokalit

Vláda v demisi přislíbila zástupcům Ústeckého kraje řešení problému vyloučených lokalit

15. 5. 2018

V Ústeckém kraji byla 14. 5. na návštěvě vláda v demisi premiéra Andreje Babiše z hnutí ANO. Ministři ji společně s krajskými politiky zahájili na teplickém nádraží. V Ústí nad Labem pak mluvili se starosty, navštívili univerzitu a podívat se chtějí i do vyloučených lokalit. Jedním z témat vládní návštěvy je totiž řešení problémů doplatky na bydlení.

Část vlády se při návštěvě Ústeckého kraje seznámila s plány na opravu teplického nádraží, foto: Gabriela Hauptvogelová

Část vlády se při návštěvě Ústeckého kraje seznámila s plány na opravu teplického nádraží, foto: Gabriela Hauptvogelová

O problému jednala s vládou už dopoledne rada Ústeckého kraje. Vedle toho se ale na řešení tzv. byznysu s chodbou ptali také starostové obcí a měst.

Podobně jako starostka Trmic na Ústecku Jana Oubrechtová ze STAN, kde už v některých lokalitách zavedli omezení doplatku na bydlení.

Ani to ale podle starostky nepomáhá: „Protože se nám skupují rodinné domy v naší obci, a do těch domů, které nejsou zahrnuty do opatření obecné povahy, se sestehovávají další lidé.“

Řešení by podle ní bylo jednoduché: „Dávám na zvážení, jestli by nestálo za to uvažovat o vydání opatření obecné povahy pro celý Ústecký kraj, protože celý kraj má podobné problémy.“

Podle premiéra v demisi Andreje Babiše z hnutí ANO mají s problémy ve vyloučených pomoci přímo zákonodárci.

To řešení chceme předložit do sněmovny co nejdřív. To znamená, aby nájem, který stát platí, byl na úrovni trhu, a ne aby to bylo víc. Chceme, aby to někdo i kontroloval, a aby se nestávalo, že sem obchodníci s chudobou vozí lidi až ze Slovenska,“ shrnul Babiš.

Dalším z témat, které vláda v demisi na výjezdu do Ústeckého kraje řešila, byla i budoucnost trati 097 mezi Lovosicemi a Teplicemi. Trať poškodil v roce 2013 sesuv, podobně jako nedalekou dálnici D8.

Obnovu železnice v úseku mezi Radejčínem a Dobkovičkami ale zamítla komise ministerstva dopravy jako neekonomickou, kdy měly náklady na opravu dosáhnout téměř tří miliard korun. Podle ministra dopravy v demisi Dana Ťoka z hnutí Ano se bude ministerstvo obnovením provozu na trati dál zabývat.

O obnovení trati usiluje dlouhodobě Ústecký kraj, který na ní má objednanou osobní dopravu do roku 2020.

Vláda má dnes na programu v Ústeckém kraji ještě několik zastávek. ydá se například do Ústecké Masarykovy nemocnice a ministři se podívají také do ubytovny v Purkyňově ulici na ústeckém Střekově.

 

 

 

Autor: Jan Bachorík  |  Zdroj: Český rozhlas