Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Aktuality V Děčíně budou častěji vyvážet tříděný i komunální odpad. Poplatek za jeho svoz podraží

V Děčíně budou častěji vyvážet tříděný i komunální odpad. Poplatek za jeho svoz podraží

27. 2. 2020

Na nepořádek kolem popelnic a kontejnerových stání si dlouhodobě stěžují lidé v Děčíně. Radní teď proto rozhodli, že se odpad bude vyvážet častěji.

foto: Jana Kudláčková

foto: Jana Kudláčková

Na dvou největších sídlištích Bynov a Boletice to bude dvakrát týdně, pravděpodobně už od března. Zvýší se taky počet míst v centru, kam budou popeláři častěji zajíždět. 

„Navýšíme kapacitu svozových vozů – přibude jedna posádka,“ vedoucí děčínských komunálních služeb Petr Prejza.

Na nepořádek kolem popelnic si lidé v Děčíně stěžují už dlouho. Pro chlapy, kteří na popelářských autech jezdí, je nepořádek kolem kontejnerů známý obrázek.

„Je to na denním pořádku,“ potvrzuje Luboš Červinka, který odpadky v Děčíně sváží už osmým rokem.

Dvakrát za týden tak budou nově jezdit popeláři právě na bynovské a boletické sídliště, a to v úterý a v pátek. Jezdit budou i do centra města. „Děčín 4 a Děčín 1, tzn. centrum, kde je to nejvíc vidět,“ upřesňuje Prejza.

Kromě komunálního se bude po celém městě dvakrát do týdne vyvážet i odpad tříděný, plasty a papír.

„Za častější svoz odpadu zaplatíme okolo 77 tisíc korun týdně více,“ vypočítává Romana Silvarová z děčínského magistrátu a dodává: „V roce 2018 město za celý ten odpadový systém platilo 57 milionů korun, loni už to bylo 61 milionů korun.

Město vydá za svoz a třídění odpadu každý rok stále více peněz, proto se vedení rozhodlo pro letošní rok zvýšit také poplatek za odpadky, nově lidé v Děčíně platí 750 korun na rok a osobu. Navíc obyvatelé městu dluží poměrně velkou částku na těchto poplatcích – něco kolem 28 milionů korun.

 

Něco k tomu, jak jsme úspěšní v separaci, plácáme se po ramenou! A bohužel, velká část Evropy ráda předstírá "ekologické" přístupy. Vyvážíme špínu tak či tak do světa, a tváříme se, že jsme čistí.
Tak tady třeba něco k Malajsii, nelegálním skládkám a vyvážení do Asie:
Plasty jsou vyváženy do zahraničí pod rouškou recyklace. Jsou to jen obrovské balíky, které přesto mohou být zahrnuty do kvóty, jako už recyklované. Země jihovýchodní Asie jsou sotva schopny zvládnout svůj vlastní odpad. Stovky tisíc tun odpadu v oceánu každý rok a další cizí odpad, který není kvalifikovaně recyklován, může situaci ještě zhoršit. Poblíž haldy, na níž leží německé odpadky, se najednou začaly pálit hromady plastového odpadu v opuštěné tovární hale. Máme podezření, že zahlazují stopy nezákonného zpracování odpadu. Z dělníků, kteří tu byli loni zaměstnáni na drcením plastů tu nikdo nezůstal, zmizely beze stop. “Naše vyšetřování ukázalo, že ti lidé přišli z Číny, nyní jsou najednou všichni pryč.” Atd. 
https://inodpady.cz/falesna-recyklace-nemecka-kde-konci-tisice-tun-plastoveho-odpadu/
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/malajsie-vratila-do-zemi-puvodu-150-kontejneru-s-plasty
https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/607839/lhali-nam-tuny-plastu-ze-supermarketu-konci-v-dzungli-i-odpad-z-tesca.html
A tohle je vtipné v této souvislosti:
https://www.idnes.cz/praha/zpravy/praha-plastovy-odpad-malajsie-cina-prodej-odbyt.A180517_401926_praha-zpravy_nuc
EKO-KOM sice v reakci na čínský zákaz a nižší ceny navýšil platby českým třídicím linkám, i přesto to pražské společnosti poznamenalo. Situace se však má podle firmy EKO-KOM brzy zlepšit, cena by měla vzrůst i díky nalezení nových odbytišť, například v Malajsii. Přelom roku byl i tak pro odpadové společnosti náročnější.
A když něco řeknete – napíšete, spustí se vlna proti vám, ne proti předstírání…

Zbyněk Linhart, senátor za Děčínsko

 

 

Autor: Daniela Pilařová  |  Zdroj: Český rozhlas, STAN