Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Aktuality V Chomutově přivítali Draka

V Chomutově přivítali Draka

2. 2. 2011

Svaz Vietnamců přivítal Lunární rok 2012 ve znamení Draka.

 

Chomutov, městské divadlo – V pátek 20. ledna 2012 byl v Městském divadle Chomutov oslaven příchod Lunárního roku 2012 (Drak). Asijské země slaví svůj Nový rok (Tết) první den prvního měsíce Lunárního kalendáře. Tento kalendář vychází z astronomického pozorování měsíce. Datum Tết kolísá mezi lednem a únorem. „Máme radost z toho, že rok od roku s námi oslavuje Nový rok větší počet Čechů a že se zajímají o naší kulturu. Letošní Tết si mnoho vietnamských i českých hostů velmi pochvalovalo,“ vyjádřila nadšení Duong Hong Nhung, studentka VŠ.
Organizátoři vítání lunárního roku si s přípravou večera dali opravdu záležet. U stolů na divadelním sále se sešlo na tři sta hostů, kteří měli možnost ochutnávat tradiční vietnamské pokrmy, mezi nimiž bylo například bánh ch ng (rýžový koláč), giò lua (najemno namletá šunka připravená v páře), giò xào (smažená směs z vepřového a hub), n m (sladkokyselý zeleninový salát s arašídy). Vše domácky vyrobené. V tradiční vietnamské rodině se podává až 20 chodů.
Lunární rok je pro Vietnamce největším a nejdůležitějším svátkem roku. V zaměstnání mají dospělí dovolenou, děti ve škole prázdniny a rodiny využívají tento čas pro velký úklid a pro návštěvy svých známých. V porovnání s křesťanskou tradicí je oslava asijského lunárního roku přibližně něco podobného jako pro nás Advent, Štědrý večer a Silvestr dohromady.
Program v divadle vyplnila hudební a taneční vystoupení především mladých Vientmaců, kteří v Česku žijí od útlého dětství, a tak je jejich čeština téměř bezvadná. Rodiče těchto mladých velmi významně dbají na vzdělání a výchovu potomků. „Tato generace je, jak jsem ji měl možnost poznat, generací mladých, ambiciózních a vzdělaných lidí, kteří se v české společnosti prosazují ve všech oborech lidské činnosti a díky jejich píli a ovládání češtiny mají vysokou šanci na úspěch a začlenění se v české většinové společnosti,“ domnívá se Marcel Mihalik, člen a koordinátor projektů Výboru pro národnostní menšiny.
Hosté zhlédli vystoupení s arekovými klobouky, zpěv tradičních písní na přivítání jara, současné tance jako hip hop i vtipné divadelní scénky. Nechyběla ani bohatá tombola či dražba. (mim)
Fotogalerie:
http://miroslavjanousek.rajce.idnes.cz/Tet_2012_20.1.2012_Chomutov
http://thuyvan-htn.rajce.idnes.cz/Tet_Nguyen_Dan_2012_phan_1/
http://thuyvan-htn.rajce.idnes.cz/Tet_Nguyen_Dan_2012_phan_2/
Kontakt: Marcel Mihalik (STAN), tel. +420 736 222 660, e-mail: marcel.mihalik@seznam.cz vnm.chomutov@gmail.com
VÝBOR PRO NÁRODNOSTNÍ MENŠINY PŘI ZASTUPITELSTVU STATUTÁRNÍHO MĚSTA CHOMUTOV
Spolupráce s TOP 09
 
 
Registrační formulář
Pojďte s námi měnit naše kraje - informační brožura STAN
12 miliard do rozpočtu obcí
TOP 09: Do krajských voleb jdeme se STANem
STANnoviny č.3(15.6. 2012)
Veřejný portál - efektivnější a transparentnější zadávání veřejných zakázek
Podporují:
 
Jaromír Štětina
 
Soňa Paukrtová
 
Jana Juřenčáková
 
Jan Horník