Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Aktuality Na území Povodí Ohře panuje sucho, vodohospodáři zakazují odběry

Na území Povodí Ohře panuje sucho, vodohospodáři zakazují odběry

21. 7. 2015

Vodohospodáři kvůli suchu na některých místech Povodí Ohře zakázali odběr vody z potoků a řek.
Na území Povodí Ohře panuje sucho, vodohospodáři zakazují odběry

Na území Povodí Ohře panuje sucho, vodohospodáři zakazují odběry

Zákaz platí na Ústecku, přidává se Mostecko. Sucho ještě není extrémní, ale vymyká se běžným letním měsícům, řekl dnes ČTK mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský. Povodí Labe zatím podněty k plošným zákazům pro dolní tok nechystá.
 
"Jsme kolem poloviny průměrného průtoku v tocích v povodí pro červenec," řekl Svejkovský. Horší situace byla podle něj v roce 2003, podobná loni, kdy stejně jako letos stála za nedostatkem vody mírná zima.
 
Odběr vody ze všech vodních toků už zakázalo Ústí nad Labem. Odbor životního prostředí magistrátu informoval občany, že vodou z vodních toků nelze zalévat zahrady, sportoviště, napouštět bazény anebo omývat motorová vozidla.
 
Vyhláška platí pro všechny vodní plochy na celém území okresu Ústí nad Labem.
 
Podobně jako před rokem zakázal stavební úřad mosteckého magistrátu odběr vody ze Vtelenského a Lužického potoka včetně všech jejich přítoků. Zákaz platí od středy.
 
Kvůli nedostatku vody trpí celý ekosystém. Nízké jsou průtoky, snížená je hladina spodních vod, vysychat mohou některé studny. "Je potřeba, aby byla zabezpečena ekologická funkce vodních toků, aby živočichové mohli ve vodě přežít," uvedl Svejkovský.
 
Proto podle něj dává povodí podněty na vodohospodářské úřady v těch případech, kdy by hrozilo, že toky nemohou plnit svou funkci. "Snažíme se vyjít vstříc přírodě současně s tím, abychom zbytečně neomezovali odběratele," podotkl.
 
Zákazy se dotknou zejména zahrádkářů. "V některých případech může mít omezení dopad na výrobu, pokud by se to týkalo větších podniků, třeba sklářských," zmínil Svejkovský.
 
Dostatek vody je zatím v nádržích. "Je dost vody pro pití i pro zlepšování průtoků," zdůraznil mluvčí. Podle něj je dostatek vody například i v Ploučnici.
 
K plošným zákazům zatím nepřistoupily úřady v Teplicích, Litoměřicích ani Děčíně. Ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek ČTK řekl, že povodí ani žádné podněty zatím nedávalo.
 
Hladina Labe v krajském městě je nad úrovní hranice sucha. Nicméně lodní doprava stojí a koryto je na řadě míst téměř celé odkryto.
 
Počet dní, kdy dosáhla hladina hodnoty sucha, je už za letošní rok 23. Za celý loňský rok jich bylo šest, v roce 2003 takových dnů bylo 57.
 
Současné sucho v Česku je podle Českého hydrometeorologického ústavu nejhorší za posledních 12 let. Vedle toků postihlo také podzemí vody a situace se bude zhoršovat, protože trvalý a vydatný déšť se v nejbližší době nečeká.
 
 
autor: ČTK
foto: Nízký stav Labe u železničního mostu v Ústí nad Labem. Libor Zavoral