Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Aktuality Most zvažuje postupné opravy vybydlených domů na sídlišti Chanov místo bourání

Most zvažuje postupné opravy vybydlených domů na sídlišti Chanov místo bourání

22. 2. 2019

Ještě nedávno mělo město Most jasno v tom, jak naložit s vybydlenými domy na problematickém sídlišti Chanov. Od roku 2013 zbouralo město už celkem tři domy, další vybydlený dům chtělo bourat letos. Bydlí v něm ale stále několik rodin a Most by proto nemohl na demolici získat dotaci.

 

Sídliště Chanov | foto: Michaela Danelová

Sídliště Chanov | foto: Michaela Danelová

Město chtělo na místě zbouraných domů postavit tzv. „kontejnerové bydlení“. Teď se ale začínají ozývat hlasy, které demolici a bydlení v kontejnerech odmítají. Chtějí, aby si domy opravili samotní nájemníci. Most proto zvažuje, jak dál.

„Na kamnech, v pračkách. Tak jsme zvyklí, když tu už není asi 20 let voda,“ popisuje žena, která nechtěla prozradit své jméno, jak si ve vybydleném domě den co den ohřívá vodu.

Žije v tzv. „bloku 3“, který chtěla radnice zbourat. Na otázku, jestli by se jí chtělo stěhovat se do kontejnerového bydlení, žena nedokázala odpovědět – neumí si totiž takové bydlení představit.

Obyvatelé Chanova by si mohli vybydlené domy opravit svépomocí

Podle spolku Čonoro lidé žijící v Chanově bydlení v kontejnerech odmítají. Raději by si prý vybydlené domy opravili.

Proč, říká předseda spolku Roman Šidelka: „Jednak to zvýší jejich sebedůstojnost, začnou si toho majetku vážit. Mají pocit, že jsou majitelé, vlastníci. Jsem pevně přesvědčen o tom, že budou mít práci, a to znamená i mzdu.“

Záměr nechat obyvatele poničených paneláků, aby si domy za dohledu odborné firmy opravili, se líbí i dlouholetému řediteli obecně prospěšné společnosti Dům romské kultury a znalci chanovské komunity, Martinovi Nebesařovi.

„U oprav těch stávajících bytových domů jsou asi vyšší náklady. Myslím si ale, že by to byla dobrá cesta, aby se zapojili do těch oprav a vytvořili si k tomu nějaký vztah.“

Oprava vybydlených domů nájemníky má smysl i podle ministryně práce a sociálních věcí

Chanov navštívila i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD. Podle ní se postup, kdy si zdevastované domy opravovali samotní nájemníci, osvědčil na Slovensku.

„S tím se ztotožňuji, na Slovensku to mělo fantastické výsledky. Proto zhruba před třemi týdny úřad vlády s MPSV vyslal návrh zákona o sociálním podnikání do mezirezortů s cílem, mimo jiné, využít i toto řešení“ potvrzuje Maláčová.

Obce by tak mohly zakládat sociální firmy a v nich zaměstnávat dlouhodobě nezaměstnané, například při opravách obecního majetku. Lidé by si tak opravili zdevastované domy, a ještě by namísto dávek pobírali mzdu.

Most teď zvažuje další postup – rozhodující bude výše nákladů

„Jedna varianta je právě zbourání těch nevyhovujících domů a vystavění náhradního bydlení, nebo se ty domy pokusit nějakým způsobem zrekonstruovat. Máme zažádáno o předložení finančního řešení, abychom se mohli rozhodnout,“ říká náměstkyně mosteckého primátora Markéta Stará z hnutí Pro Most:

Jak dál s domy v Chanově by mohlo být jasné ve druhé polovině letošního roku.

 

Autor: Jan Beneš  |  Zdroj: Český rozhlas