Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Aktuality Lidi z Horního Žlebu na Děčínsku stále ohrožují padající stromy a balvany

Lidi z Horního Žlebu na Děčínsku stále ohrožují padající stromy a balvany

12. 7. 2013

O letošních Velikonocích dostali lidé z Horního Žlebu oznámení, že se mají evakuovat. Jejich domy ohrožují padající balvany a kmeny stromů, které se uvolňují z prudkého srázu přímo za jejich zahradami. Do konce června měl být svah odtěžený a zabezpečený. Nic z toho se ale nestalo.
Lidi z Horního Žlebu na Děčínsku stále ohrožují padající stromy a balvany

Lidi z Horního Žlebu na Děčínsku stále ohrožují padající stromy a balvany

Déle než tři měsíce čekají lidé z Horního Žlebu, kdy budou moci bez obav žít ve svých domovech. Evakuaci kvůli padajícím stromům a kamenům se postupně všichni rozhodli ignorovat, protože nemohli bydlet čtvrt roku v hotelu, jak jim doporučil děčínský magistrát. 
 
Firma Lesy České republiky slíbila, že by se vše mohlo vyřešit do konce června. Podle Jiřího Žáčka, který zde žije, ale na svahu už týdny nikdo nepracuje. 
 
„Při povodních na tom ještě dělali, tedy před povodněmi. To jim sjel kámen jako auto, ještě támhle leží. Pak byly povodně, tak jsem si řekl dobrý, nesmí se jezdit přes město náklaďáky, je tady zasekaná doprava pro osobáky, tak přestali. Ale od té doby se tady nic ani nehnulo,“ říká Žáček. 
 
Jeho slova potvrzuje i další soused Karel Kovář. Pozastavuje se nad tím, že město chce, aby se kvůli bezpečnosti odstěhoval a přitom se po nebezpečném svahu denně procházejí houbaři a po jeho okraji jezdí cyklisté. 
 
„Ono hlavně není žádné značení, že tam nemůžou. Jen tam vepředu leží na zemi kus nějakého igelitu, což nikoho nenapadne, že je to zákaz,“ upozorňuje Kovář. 
 
Kámen sjel až do zahrad 
 
Vedení děčínského magistrátu upravilo před měsícem evakuaci pouze na pracovní dobu. Přesto dál vybízí obyvatele, aby nebrali nebezpečí na lehkou váhu. Několikrát už kameny a stromy skutečně ohrozily nejen majetek obyvatel, ale i jejich zdraví. 
 
Například loni sjel těžký kmen až do jedné ze zahrad, kde si pár hodin před tím hrály děti. Tisková mluvčí Markéta Lakomá říká, že se město zkoušelo opakovaně s Lesy ČR domluvit. Zatím bez úspěchu. 
 
„Situace, která je kolem těžby, je velice nepříjemná. Město se stále snaží dotlačit Lesy České republiky k tomu, aby práce byly řádně ukončeny a obyvatelé tak měli konečně klid. Bohužel se nám to až tak úplně nedaří,“ doplňuje Lakomá. 
 
Průlom si vedení města slibuje od plánované schůzky s vedením společnosti. Lesy ČR odmítly poskytnut vyjádření, dokud jednání neproběhne. Po něm by mělo být jasné, kdy se obyvatelé Horního Žlebu nebudou muset obávat chodit domů. 
 
foto: Michal Malý