Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Aktuality Kůrovec má zatím navrch. Musíme jednat rychle.

Kůrovec má zatím navrch. Musíme jednat rychle.

8. 7. 2021

Kůrovcová kalamita způsobuje celé zemi řadu problémů. Lesy po celé České republice mizí kvůli náporu kůrovce před očima. S následky působení tohoto brouka se potýká řada starostů. Nevyhnuly se ani obci Malé Žernoseky, kde dlouhodobě starostuje Petr Liška.

Kůrovec decimuje přírodu kolem nás.

Kůrovec decimuje přírodu kolem nás.

„Při pohledu na krajinu kolem nás je mi v poslední době smutno. Aktuálně musíme v Malých Žernosekách provést těžbu 80 až 100 metrů krychlových smrkového dřeva z našeho obecního lesa. V podmínkách Opárenského údolí, které je z turistického pohledu velmi oblíbenou lokalitou, jde o velmi náročný zásah, který může zásadně změnit charakter tohoto až pohádkového prostředí,“ říká Petr Liška.

„Opárenské údolí má oproti jiným místům výhodu v tom, že ve zdejších lesích se nenacházejí pouze smrky. Smrkové porosty spíše doplňují ostatní druhy stromů, které jsou v Opárenském údolí zastoupené v mnohem větší míře. Jde hlavně o břízy, duby či buky. Těžařský zásah tak pro toto prostředí nebude příliš zásadní a charakter tohoto místa se naštěstí nezmění. Přesto musíme tento problém rychle řešit, napadané dřevo vytěžit a následně ho alespoň smysluplně využít. Třeba jako palivo,“ okomentoval problém starosta za hnutí STAN.

Podle Petra Lišky musí přijít řešení velmi rychle. Domnívá se, že klíčové je co nejdřívější vysazení nových porostů, aby bylo prostředí ochráněno před ztrátou své obvyklé funkce v krajině. Sázet by se měly z počátku hlavně odolné a rychlerostoucí druhy. Musí se však rovněž změnit způsob hospodaření v lese od plantážního po smíšený, kde ztráta či problém jednoho druhu nezpůsobí takový dopad na celý ekosystém. V lesích by se taky měly na mnoha místech obnovovat a vytvářet nové mokřady či strouhy, které pomohou ochránit půdu před erozí.

Autor: Petr Liška, starosta obce Malé Žernoseky