Hlavní stránka Regiony Ústecký kraj Aktuality Hřensko přežilo pět povodní za jedenáct let, je už ale celé opravené

Hřensko přežilo pět povodní za jedenáct let, je už ale celé opravené

5. 6. 2018

Pět velkých povodní za necelých jedenáct let zasáhlo od roku 2002 Hřensko. Pro nejníže položenou obec v Česku byla fatální povodeň před pěti lety, tedy v červnu 2013.

Soutěsky ve Hřensku | foto: Jan Bachorík

Soutěsky ve Hřensku | foto: Jan Bachorík

Labe tehdy kulminovalo na 10,7 metru a napáchalo škody za téměř 200 milionů korun. Obec se musela zadlužit. „Dnes už nejsou následky povodní vidět, obec dluhy splatila a snaží se o další rozvoj,“ řekl starosta Zdeněk Pánek z hnutí  Soutěsky – věc veřejná, věc neprodejná.

Poničená hasičská zbrojnice, budova obecního úřadu, čistička odpadních vod, veřejné osvětlení a řada dalšího. Zatímco po povodních v roce 2002 dostávaly zasažené obce stoprocentní dotace, po velké vodě v roce 2013 se na obnově musely podílet i z vlastních zdrojů. Spoluúčast byla 10 či 20 procent. Obec si proto musela vzít úvěr, aby mohla dotace vůbec čerpat. "Povodně byly devastující, ale dá se říct, že dnes už máme všechno opraveno. Díky dotacím se nám to povedlo uvést do původního stavu," uvedl Pánek.

Velká voda tehdy poničila soutěsky u řeky Kamenice. "Strhlo to oba jezy, museli jsme je znovu vybudovat, vybudovala se nová opěrná zeď, srub včetně nového klozetu a nového elektrického vedení na Meznou," doplnil Pánek. Do jejich oprav a dalšího rozvoje šly desítky milionů korun. Následovaly nové pokladny, v havarijním stavu byly mosty. Jejich oprava stála další dva miliony. Po novém úložišti lodí a zastřešení ohniště následovaly zatím poslední opravy. Zcela novou tvář získaly za 1,3 milionu vyhlídkové galerie pro turisty. Obec je slavnostně otevřela na konci března. Soutěsky navštěvuje rok od roku víc lidí. loni jich i přes omezení při stavbě přišlo 303.000. Čísla z letošního roku napovídají, že i letos by mohl padnout rekord. Jedinečná lokalita přináší peníze obci i místním podnikatelům.

Navzdory tomu, že obec se nepotýká jen s velkými povodněmi na Labi, ale i s těmi bleskovými, které často po přívalových deštích přicházejí po Kamenici, neodešel ze Hřenska jediný podnikatel. "Vždy se po povodních zmátořili. Mají ale potíže s pojišťovnami, které jim nechtějí majetek pojišťovat. Ale ani jeden neskončil. Vždycky, když to opraví, je to ještě v lepším stavu, než to bylo předtím," uvedl Pánek. Veškerý majetek má pojištěný i obec, i když pojišťovnu hledala dlouho. A Hřensko neopouštějí ani další obyvatelé. "Naopak, v poslední době je to spíš tak, že se k nám lidi hlásí. Třeba lidé, kteří svojí chatu dali do stavu, že v ní mohou bydlet ročně," řekl starosta.

Z jakéhokoli většího deště ale mají místní obavy. Hřensko je proti velké vodě stále bezbranné. I když se v minulosti mluvilo o některých variantách protipovodňové ochrany, byla by tak drahá, že by se nevyplatila. "Bojíme se toho, až všechna města podél Labe udělají ty bariéry, protipovodňové zóny, všechno se požene do Hřenska a nás to tady zaplaví. A možná i tak devastujícím způsobem, že už by se z toho lidé nevzpamatovali," dodal Pánek.

Povodně v Ústeckém kraji napáchaly v roce 2013 škody za zhruba 3,5 miliardy korun. Velká voda zasáhla především Litoměřicko, Ústecko a Děčínsko.

 

 

 

Autor: ČRo Sever  |  Zdroj: ČTK