Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Zastupitelé schválili memorandum o spolupráci s městem Černošice při výstavbě nového gymnázia

Zastupitelé schválili memorandum o spolupráci s městem Černošice při výstavbě nového gymnázia

31. 10. 2023

Prvním symbolickým krokem k výstavbě nového gymnázia v Černošicích bude memorandum o vzájemné spolupráci mezi Středočeským krajem a městem Černošice. Projekt musí být podle memoranda dokončen nejpozději do konce roku 2028. Návrh memoranda dnes schválilo krajské zastupitelstvo. 

Ilustrační foto: hmotová studie

Ilustrační foto: hmotová studie

„Memorandum o společném zájmu a postupu ve věci Gymnázia Černošice“ deklaruje vzájemnou spolupráci při realizaci projektu nového gymnázia pro zhruba 400 žáků. Kraj jako investor se zavazuje zajistit financování výstavby budovy gymnázia a tělocvičny. Město se zavazuje darovat Středočeskému kraji pozemky a poskytnout nezbytnou součinnost při přípravě a realizaci záměru. „Okres Praha-západ je oblastí, kde stále přibývá developerské výstavby, stěhují se sem noví obyvatelé a kapacity škol nejsou na takový nápor připravené. Je tu pouze Gymnázium Hostivice, které pro tak velké území nestačí. Žáci proto jezdí na pražská gymnázia, jejichž kapacita je také nedostačující. I proto jsme se rozhodli postavit novou krajskou střední školu na zelené louce, což nemá v novodobé historii kraje obdoby,“ uvedl radní pro oblast vzdělávání a sportu Milan Vácha.

Až obě strany podepíší memorandum, bude vyhlášena architektonická soutěž, budou vypořádány pozemky a pak budou následovat další přípravné práce. Škola by měla být hotová v horizontu pěti let. Odhadovanou finanční náročnost projektu bude možné stanovit až na základě návrhu možné podoby gymnázia, která vzejde z architektonické studie.

Autor: Kristina Svobodová