Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Zastupitelé schválili dar ve výši 10 milionů Kč na humanitární pomoc Ukrajině

Zastupitelé schválili dar ve výši 10 milionů Kč na humanitární pomoc Ukrajině

28. 2. 2022

Zastupitelstvo Středočeského kraje na úvod dnešního zasedání schválilo finanční dar ve výši 10 milionů Kč na humanitární pomoc Ukrajině. Současně byly formálně vypovězeny memoranda o spolupráci s Moskevskou a Astrachaňskou oblastí, která byla v minulosti dojednána, avšak nebyla aktuálně jakkoliv aktivně naplňována. Finanční dar bude Ukrajině poskytnut prostřednictvím bankovního účtu zřízeného ukrajinským velvyslanectvím.

Zastupitelé schválili dar ve výši 10 milionů Kč na humanitární pomoc Ukrajině

Zastupitelé schválili dar ve výši 10 milionů Kč na humanitární pomoc Ukrajině

Zastupitelé Středočeského kraje na svém dnešním zasedání ostře odsoudili tento nepřijatelný akt agrese a vyjádřili plnou podporu a solidaritu Ukrajině a jejímu lidu. Současně zastupitelstvo schválilo desetimilionový finanční dar. „Těší mě, že zastupitelé dnes souhlasili s poskytnutím 10 milionů korun na humanitární pomoc Ukrajině. Chtěla bych zároveň poděkovat za obrovskou vlnu solidarity nejen Středočechům, ale všem českým občanům,“ uvádí hejtmanka Petra Pecková.

Středočeští zastupitelé současně schválili formální vypovězení memoranda o spolupráci s Moskevskou a Astrachaňskou oblastí, která byla v minulosti dojednána. „Přesto, že nemáme žádnou aktivní spolupráci s ruskými regiony, z minulosti existují memoranda s dvěma oblastmi v Ruské federaci. Rada Kraje proto zastupitelstvu doporučila tyto memoranda ihned formálně ukončit,“ dodává hejtmanka Pecková.

Kraj se současně intenzivně připravuje na příjezd ukrajinských obyvatel. Ve spolupráci s Prahou zřídí Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině, které bude sloužit jako základní informační a kontaktní místo a jako první pomocný bod pro ukrajinské obyvatele, kteří se dostanou do Středočeského kraje a do Prahy. V neposlední řadě Středočeský kraj realizuje další aktivity s cílem co nejvíce pomoci lidem z Ukrajiny, a to v různých oblastech. Příkladem může být veřejné doprava, kde Rada s okamžitou platností schválila, že Ukrajinci mají veřejnou dopravu ve Středočeském kraji zdarma. Středočeský kraj také zajistí pro ukrajinské uprchlíky zdravotní péči zdarma. Již od víkendu současně funguje středočeská asistenční linka na čísle 950 870 420. Lidem poskytuje základní informace o postupu s registrací, ubytováním, rovněž bude shromažďovat nabídky humanitární pomoci.