Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Vedení Středočeského kraje pokračuje v navazování vztahů s významnými lokálními firmami

Vedení Středočeského kraje pokračuje v navazování vztahů s významnými lokálními firmami

6. 8. 2021

Není návštěva, jako návštěva. Některé jsou společenské, k unudění, jiné sice zábavné, ale druhý den si na ně už nevzpomenete. To ovšem rozhodně neplatí na návštěvu představitelů Středočeského kraje hejtmanky Petry Peckové (STAN), Martina Kupky (ODS), náměstka hejtmanky pro oblast silniční dopravy, a Věslava Michalika (STAN), náměstka pro oblast financí, dotací a inovací, ve společnosti Rakona dne 3. srpna 2021. K návštěvě této světové firmy, jež je od roku 1991 součástí nadnárodní firmy Procter&Gamble, se připojili i senátor Ivo Trešl (STAN) a starosta Rakovníka Luděk Štíbr (ODS).

Vedení Středočeského kraje pokračuje v navazování vztahů s významnými lokálními firmami

Vedení Středočeského kraje pokračuje v navazování vztahů s významnými lokálními firmami

Tradiční firma, založená Františkem Ottou již v roce 1875, dnes patří nejen k rodinnému stříbru a významným zaměstnavatelům, ale také k celosvětové špičce v oboru. A nejen to. Během exkurze do výrobního závodu se mohli hosté na vlastní oči i uši přesvědčit, jak vypadá podnik 21. století – maximální bezpečnost, skvělá personalistika, digitalizace všech procesů. Ne nadarmo je jedním z cílů Rakony 0 % zbytečné práce; sem zkrátka štosy papírů nepatří. 

„Právě od moderních firem se můžeme ve veřejné správě učit,“ konstatuje hejtmanka Peckova, a dodává „Důraz na efektivitu a neustálou inovaci, stejně tak jako práce s lidmi mohou být pro stát velkou inspirací.“

S výrobky Procter & Gamble Rakona se potkáváme denně – ať se jedná o Ariel, Tide, Jar či Lenor. A platí to i pro výrobky dodávané z ostatních závodů společnosti Procter & Gamble ve světě – Pampers, Always, Gillette, Venus, Braun, Oral B, Old Spice, Head & Shoulders...na 80 značek pracích prostředků, aviváží, prostředků na mytí nádobí, hygienického zboží, kosmetiky či léků. Procter & Gamble Rakona, která v Rakovníku zaměstnává na 400 zaměstnanců (a dalších přibližně 1000 zaměstnanců pracuje v Čechách u dodavatelů služeb, surovin a obalů), naprostou většinu svých výrobků vyváží na zahraniční trhy. A neustále inovuje. Od procesů po výrobní linky. I proto v roce 2018 Světové ekonomické fórum (WEF) vybralo Rakonu mezi tisíci společnostmi celého světa jako jednu z devíti firem, které jsou nejlépe připraveny využívat nové inovativní technologie v oblasti digitalizace a automatizace."

Náměstek Věslav Michalik své poznatky shrnuje takto: „Rakona je příkladem firmy, která neustále investuje do svého rozvoje, významně automatizuje a digitalizuje, zavádí produkty s vysokou přidanou hodnotou. Přesně takovéto firmy chceme mít ve Středočeském kraji. Je to příklad firmy naplňující motto ´od montovny k mozkovně´.“

Generální ředitel společnosti Procter & Gamble Rakona Tomáš Andraščík seznámil hosty s historií, současností a plány firmy. Ale i s tím, kde by mohl kraj pomoci:

„Procter & Gamble Rakona včetně inženýrského a digitalizačního vývojového centra je příkladem podniku, který symbolizuje úspěch a obrovský pokrok naší země za uplynulá tři desetiletí. Rakona je dnes nejenom významným vývozcem vyrobeného zboží, ale také exportérem nápadů a lidí, kteří pracují v mnoha továrnách a pobočkách P&G po celém světě. Velmi si vážíme dlouhodobé podpory města a Středočeského kraje v našem podnikání, kde závazek dostavby obchvatu Rakovníka napomůže zásadně snížit dopravní zátěž města a to i při dalšímu rozvoji průmyslu a zaměstnanosti v regionu.

Martin Kupka pak zástupce firmy i města ujistil, že Kraj připravuje výstavbu okruhu kolem Rakovníka jako jednoznačně prioritní stavbu: „V případě severní části jsme v tomto týdnu požádali o stavební povolení. Docela čerstvé je územní rozhodnutí na zbývající jihovýchodní část. Každý týden kontrolujeme, jak přípravy postupují. Optimistický scénář počítá se zahájením stavby severní části do dvou let.“

Návštěvu pak zakončilo setkání s managementem firmy. Představitelé Středočeského kraje chtějí i nadále navštěvovat významné firmy v regionu a věnovat navazovat s nimi dialog. „Kraj nesmí být nutným zlem, ale partnerem a oporou. A to jak pro občany a obce, tak pro podnikatele a firmy,“ uzavírá hejtmanka Pecková.