Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Ve Středočeském kraji vznikla lipová Alej prince Philipa

Ve Středočeském kraji vznikla lipová Alej prince Philipa

1. 5. 2022

Ve Vestci u Prahy vysadili dobrovolníci 23. dubna 2022 sto lip. Číslo nebylo zvoleno náhodně, připomíná nedožitých 100 let prince Philipa vévody z Edinburghu, po kterém nová unikátní alej nese jméno.

Ve Středočeském kraji vznikla lipová Alej prince Philipa

Ve Středočeském kraji vznikla lipová Alej prince Philipa

Akci pořádala organizace DofE – The Duke of Edinburg’s International Award, kterou založil právě princ Philip a která pomáhá rozvíjet mladé lidi i v České republice a podporuje je v jejich aktivitách. Stromy přišla pomoci vysadit i hejtmanka Petra Pecková a středočeský radní pro školství Milan Vácha. Celá akce proběhla ve spolupráci s Nadací Partnerství a jejich projektem Sázíme budoucnost a za podpory starosty Vestce u Prahy Tibora Švece. 

Princ Philip založil před 66 lety program neformálního vzdělávání na podporu mladých lidí v dlouhodobém rozvoji. Program se rychle rozšířil i do zahraničí a dnes funguje ve 130 zemích světa. Středočeský kraj a DofE loni podepsaly Memorandum o spolupráci a v kraji je nyní do programu DofE zapojeno téměř 40 různých škol.

V minulém roce se na počest princových nedožitých 100. narozenin konaly celosvětové oslavy jeho odkazu. U nás je realizovala česká pobočka programu DofE, která funguje již 27 let a spolupracuje s více než 290 školami po celé ČR. Oslavy probíhaly pod názvem #dofe100 a vyvrcholily právě vysazením lipové Aleje prince Philipa ve Středočeském kraji

„Těší mě, že budeme mít v kraji alej vysázenou právě na počest prince Philipa. Jeho celoživotní aktivity ve prospěch mladé generace, ale i ve prospěch životního prostředí, jsou obdivuhodné a měly by být příkladem pro ostatní. Najít optimální místo pro vysazení lipové aleje nebylo jednoduché. Z mnoha středočeských obcí, které projevily zájem, byl nakonec po dohodě s DofE a odborníky na dendrologii vybrán Vestec, kterému tímto gratuluji.“ říká k akci hejtmanka Petra Pecková.

 

Fotoalbum