Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Úspěšné obce v soutěži Vesnice roku 2023 Středočeského kraje si rozdělí víc než milion korun

Úspěšné obce v soutěži Vesnice roku 2023 Středočeského kraje si rozdělí víc než milion korun

22. 9. 2023

Středočeské obce, které uspěly v krajském kole soutěže Vesnice roku 2023, získají finanční dar na propagaci a svůj rozvoj.  Zastupitelé na zasedání schválili poskytnutí peněžních darů pro 13 obcí v celkové výši 1 060 000 korun.

Úspěšné obce v soutěži Vesnice roku 2023 Středočeského kraje si rozdělí víc než milion korun

Úspěšné obce v soutěži Vesnice roku 2023 Středočeského kraje si rozdělí víc než milion korun

Zastupitelé odsouhlasili poskytnutí peněžních darů pro 3 obce, které získaly v soutěži Vesnice roku 2023 výherní stuhu a dalších 10 obcí, které byly oceněny diplomem. Z rozpočtu Středočeského kraje získá vítězná obec Ledčice peněžní dar ve výši 200 000 korun na prezentaci a propagaci obce v dalším kole soutěže Vesnice roku, ale také na slavnostní předávání krajských cen, které se konalo během letních prázdnin přímo v obci Ledčice. Také obec Kněžice na Nymbursku, která získala Oranžovou stuhu, postupuje do celostátního kola ve své kategorii. Stejně tak držitelka Zelené stuhy, obec Chorušice na Mělnicku, bude soutěžit v celostátním kole o Zelenou stuhu České republiky 2023. Obě obce získají na propagaci a přípravu prezentace, při které budou hodnoceny odbornou komisí peněžní dar z rozpočtu Středočeského kraje 100 000 Kč. Další obce získají finanční dar na všestranný rozvoj obce. Konkrétně se jedná o Tetín a Dolní Břežany (100 000 korun); Kotopeky, Líský, Mečeříž, Opolany (65 000 korun); Březno, Bystřice, Kly, Řepín (50 000 korun). „Soutěž vesnice roku 2023 je skvělým způsobem, jak se mohou středočeské obce zviditelnit. Úspěšné obce, které byly oceněny, mohou současně sloužit jako pozitivní příklad pro ostatní, a to například díky bohatému kulturnímu dění, spolkové činnosti, energetické samostatnosti obce nebo třeba péči o přírodu. Peněžní dary, které obcím kraj poskytne, poslouží na prezentaci a propagaci obcí, ale také na jejich všeobecný rozvoj,“ upřesnil Michael Kašpar, náměstek hejtmanky pro oblast financí a dotací.

Obec Ledčice, vítěz krajského kola a držitel Zlaté stuhy, obec Bukovno, držitel Modré stuhy a městys Davle, držitel Bílé stuhy budou finančně podpořeny dotací z ministerstva pro místní rozvoj. Kněžice a Chorušice budou finančně podpořeny z ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí.

Vyhlášení Vesnice roku 2023 Středočeského kraje se konalo na začátku června a vítězem a držitelem Zlaté stuhy se stala obec Ledčice na Mělnicku. Do 27. ročníku se přihlásilo 15 obcí, o čtyři více než loni.  Pečlivé hodnocení měla na starost krajská komise, která v průběhu měsíce května navštívila všechny přihlášené obce. Kromě Zlaté stuhy byly uděleny také další stuhy, Modrá stuha za společenský život, Bílá stuha za činnost mládeže, Zelená stuha za péči o zeleň a životní prostředí a Oranžová stuha za spolupráci obce a zemědělského subjektu. Soutěž Vesnice roku vyhlašují Spolek pro obnovu venkova ČR, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, Svaz měst a obcí ČR a Ministerstvo zemědělství ČR.