Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Úřad středočeské hejtmanky nadále tají informace, teď mu kvůli tomu hrozí exekuce

Úřad středočeské hejtmanky nadále tají informace, teď mu kvůli tomu hrozí exekuce

12. 2. 2020

Středočeská koalice ANO a ČSSD pod vedením hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové pokračuje v zatajování informací před občany. Kvůli této praxi nyní úřadu hrozí exekuce. Ministerstvo vnitra totiž podle zpravodajství Seznamu nařídilo kraji zveřejnit informace o tom, jak středočeská hejtmanka využívá svůj služební vůz. Pokud to neudělá, spadne úřad do exekuce a hrozí mu pokuta až 100 tisíc korun.

Úřad středočeské hejtmanky nadále tají informace, teď mu kvůli tomu hrozí exekuce

Úřad středočeské hejtmanky nadále tají informace, teď mu kvůli tomu hrozí exekuce

Veřejnost zejména zajímalo, jak služební vůz Jermanové využíval její manžel. Seznam Zprávy upozornily na to, že jej užíval bez omezení pro osobní potřebu. Hejtmanka slíbila, že podobná praxe skončí. Když se novináři snažili zjistit, zda svůj slib dodržela, narazili na mlčení.

Zatajování informace o papalášském nakládání s výhodami spojenými s funkcí hejtmanky je ale jen vrchol ledovce. Z výročních zpráv středočeského krajského úřadu totiž vyplývá, že pod vedením koalice ANO, ČSSD a KSČM se jeho ochota informovat občany prudce zhoršila. Zatímco v roce 2017 úřad odmítl poskytnout informace v 16 případech ze 186, v roce 2018 zamítl plných 46 žádostí z 295.

„Středočeský kraj pod vládou koalice ANOČSSDKSČM v praxi ukazuje, jak vypadá arogance moci. Prostě informace nedáme občanům, nedáme zastupitelům, nedáme je nikomu. Přestože je na ně zákonný nárok, přestože k tomu vyzývá dozorový orgán, tedy Ministerstvo vnitra,“ říká šéf zastupitelů STAN Věslav Michalik a dodává: „Asi chtějí kraj řídit ne jako firmu, ale jako exekutor. Je čas na změnu. Je čas otočit list.“

Samotné hnutí STAN v minulosti opakovaně žádalo úřad hejtmanky Jermanové o poskytnutí informací o tom, kolik dohod o provedení práce a dohod o pracovní činnosti středočeský krajský úřad uzavřel a s kým smlouvy uzavřel. Zastupitelé chtěli rovněž informace o auditu Krajské správy a údržby silnic, který si kraj nechal vypracovat za půl milionu korun a který pak tajil. Ministerstvo vnitra v tomto případě vyhovělo stížnosti středočeského zastupitele Martina Macháčka (STAN) a nařídilo Středočeskému kraji do patnácti dnů informace zveřejnit. Část z nich kraj poskytl, část ne s odůvodněním, že požadované materiály prověřuje policie.

 

Jak se s nástupem koalice ANO, ČSSD a KSČM změnila ochota krajského úřadu informovat občany

 

2017

2018

Počet podaných žádostí

186

295

Počet odmítnutých žádostí

16

46

Počet odvolání

3

27

Počet stížností

10

33

Počet příkazů k poskytnutí informace

9

31

Zdroj: výroční zprávy krajského úřadu

Poznámka: Údaje za rok 2019 zatím nejsou k dispozici.