Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Úřad otevřený dětem - takový je městský úřad na Dobříši

Úřad otevřený dětem - takový je městský úřad na Dobříši

11. 6. 2024

V květnu měli žáci 8. tříd z 1. ZŠ Dobříš možnost navštívit místní radnici. Šlo o součást projektu UŘAD OTEVŘENÝ ŽÁKŮM, který místní radnice iniciovala na základě sdílené dobré praxe z Národní sítě zdravých měst. Hlavním cílem projektu je přiblížit žákům fungování místní samosprávy i úřadu samotného. Žáci se tak měli možnost podívat třeba do starých matrik, ale seznámili se i s různými agendami. Aktuální pro ně byly třeba žádosti o občanský průkaz, které mohou již od 15 let řešit sami. 

Úřad otevřený dětem - takový je městský úřad na Dobříši

Úřad otevřený dětem - takový je městský úřad na Dobříši

A jak návštěva probíhala? V přízemí budovy je přivítala místostarostka Jindřiška Romba, se kterou nahlédli k registru vozidel, do kanceláře evidence obyvatel, občanských průkazů a pasů a také na administrativně právní odbor.

S panem starostou se setkali v jeho kanceláři a popovídali si o fungování samosprávy. Nahlédli také do kanceláře místostarostky. V zasedací místnosti pak žáky uvítal tajemník se zahřívacím vědomostním testíkem. Žáci se pak dozvěděli další zajímavosti o historii radnice a dalších budovách a agendách úřadu, volebním právu, ale i praktické informace týkající se dokladů totožnosti a pasů.

Velký zájem vzbudily 100leté matriční knihy, děti si prohlédly také stávající insignii starostů, městský prapor, vzor rodného i oddacího listu a další. Návštěva byla plná zajímavých zjištění a žáci se zapojili do diskuzí. Děkujeme za příjemnou atmosféru a inspirativní setkání, které obohatilo nejen žáky, ale i náš úřad!      

"Jsem ráda, že můžeme touto akcí přispět k praktickému a projektovému vzdělávání. Chceme studentům otevřít dveře, ukázat jim nejen prostory, ale i činnosti, které se na úřadě běžně vykonávají. Radnice by neměla být nedostupnou pevností, ale místem otevřeným veřejnosti," dodává Jindřiška Romba, místostarostka Dobříše.

 

Fotoalbum