Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Tiskové zprávy Zastupitelé rozhodli o vyhlášení dalšího kola kotlíkové dotace. K rozdělení bude k dispozici půl miliardy korun

Zastupitelé rozhodli o vyhlášení dalšího kola kotlíkové dotace. K rozdělení bude k dispozici půl miliardy korun

28. 6. 2017

Středočeši budou mít opět možnost nechat si proplatit výměnu starého neekologického kotle za nový státem dotovaný, který bude nejen lépe sloužit, ale bude i přátelštější k životnímu prostředí. Návrh na vyhlášení Programu „Výměna zdrojů tepla na pevná paliva v rodinných domech ve Středočeském kraji 2017-2019“ schválili středočeští zastupitelé v úterý 27. června. Program bude na úřední desce zveřejněn od 31. 8. 2017 do 30. 12. 2020.

Zastupitelé rozhodli o vyhlášení dalšího kola kotlíkové dotace. K rozdělení bude k dispozici půl miliardy korun

Zastupitelé rozhodli o vyhlášení dalšího kola kotlíkové dotace. K rozdělení bude k dispozici půl miliardy korun

Středočeský kraj získal pro výměnu starých kotlů za nové v rámci vyhlášené 67. Výzvy Operačního programu Životní prostředí celkem 517,8 milionu korun s tím, že 502,233 milionu korun je vyčleněno na realizaci dílčích projektů fyzických osob a zbytek na technickou podporu a medializaci. Příjem žádostí bude podle zastupiteli schválených dokumentů probíhat v termínu od 4. 10. 2017 od 8 hodin do 29. 6. 2018 do 14 hodin.

„Rádi bychom upozornili všechny potenciální žadatele, že se tentokrát mění způsob podání žádostí na elektronické podání a následně doručované v listinné formě s podpisem konečného uživatele do podatelny Středočeského kraje. Již se tedy, tak jak jsem občanům našeho kraje slíbila, nebude opakovat situace z jara letošního roku, kdy museli zájemci o dotaci čekat v dlouhé frontě před budovou krajského úřadu,“ sdělila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011).

Pro zajištění podání žádostí elektronicky kraj pořídil nový software společnosti Software602, který již úspěšně funguje v sedmi krajích (Zlínském, Jihočeském, Jihomoravském, Olomouckém, Královéhradeckém, Pardubickém a na Vysočině). „Software nás stál cca 265 tisíc korun a jeho funkčnost jsme připraveni vyzkoušet do konce srpna. Systém musí úspěšně zvládnout příjem až stovek žádostí v jedné minutě, takže je zapotřebí ho dobře otestovat. Úspěšně zvládnout pak musí celkem příjem 5 500 žádostí,“ upřesnil radní pro oblast hospodářského a regionálního rozvoje včetně evropských fondů a rozvoje venkova Věslav Michalik (STAN). Pro splnění parametrů výzvy musí Středočeský kraj splnit realizaci 5 390 výměn.

Podle pravidel budou moci být peníze fyzickým osobám v rámci této výzvy použity na výměnu zdroje tepla na pevná paliva s ručním přikládáním za tepelné čerpadlo, kotel výhradně určený pro spalování biomasy, automatický kotel na uhlí a biomasu či plynový kondenzační kotel. Žadatelé budou moci získat finanční dotaci ve výši 75 000 Kč až 127 500 Kč dle kategorie nově pořízeného tepelného zdroje.

Autor: TZ Středočeský kraj