Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Tiskové zprávy Krajští radní žádají zastavení výroby chloru a louhu sodného za použití rtuti v neratovické Spolaně

Krajští radní žádají zastavení výroby chloru a louhu sodného za použití rtuti v neratovické Spolaně

23. 3. 2017

Rada Středočeského kraje nesouhlasí s prodloužením výroby chloru a louhu sodného amalgámovou elektrolýzou ve Spolaně Neratovice, která k tomu používá pro životní prostředí nebezpečnou rtuť. Radní schválili zamítavé stanovisko na dnešním zasedání jako jeden z účastníků správního řízení pro vydání změny integrovaného povolení firmě Spolana.

Zdroj fotky: Wikipedie

Zdroj fotky: Wikipedie

Podle integrovaného povolení může SPOLANA a.s., amalgámovou elektrolýzu používat do 30. června 2017. „Společnost už před deseti lety věděla, že bude muset změnit technologii, a zavázala se upravit výrobu do konce letošního března. To ale podle našeho zjištění zřejmě neprovedla. S další výrobou za pomoci rtuti proto nesouhlasíme,“ vysvětlil rozhodnutí radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Ivo Šanc (STAN).

Účelem vydávání integrovaných povolení je především zlepšení celkové kvality životního prostředí a snižování zátěže konkrétními provozy. Tento dokument vydává Krajský úřad Středočeského kraje jako nezávislý orgán, který vede s firmou Spolana správní řízení.

Návrh projednal také Výbor pro životní prostředí a zemědělství. „Podle nás už existují mnohem dostupnější a šetrnější technologie na výrobu chloru a louhu sodného, třeba membránová elektrolýza. Kdybychom se rozhodli jinak, bylo by to v rozporu se zákonem i zájmy Středočeského kraje a jeho obyvatel. Navíc výrobu pomocí rtuti povolila Evropská unie jen do konce letošního roku,“ doplnil radní Šanc.

Společně s Radou Středočeského kraje jsou účastníky správního řízení také Město Neratovice, Povodí Labe a ekologická sdružení. O prodloužení integrovaného povolení rozhodne Krajský úřad Středočeského kraje do konce dubna. 

Autor: TZ Středočeský kraj