Hlavní stránka Regiony Středočeský kraj Tato země prý nevzkvétá. Nesdílejme Klausovu blbou náladu.

Tato země prý nevzkvétá. Nesdílejme Klausovu blbou náladu.

3. 1. 2014

Rok 2014 bude pro nás pro všechny lepší, píše ve svém blogu Věslav Michalik, předseda klubu krajských zastupitelů a starosta Dolních Břežan.
Tato země prý nevzkvétá. Nesdílejme Klausovu blbou náladu.

Tato země prý nevzkvétá. Nesdílejme Klausovu blbou náladu.

Je pravda, že tato země má spousty velmi vážných problémů. Je pravda, že potřebujeme novou generaci politiků a elit. Je pravda, že potřebujeme dlouhodobou vizi, která by nás dokázala semknout. Ale to neznamená, že musíme mít kvůli tomu blbou náladu, podceňovat se a podléhat sebemrskačství. To neznamená, že jsme nějak výrazně horší než ti okolo nás. A už vůbec to neznamená, že je všechno špatně.
 
Václav Klaus si ve svém nedávném projevu vypůjčil citát Václava Havla z jeho prvního novoročního poselství v roce 1990. Havel tehdy hodnotil Československo na konci Husákovy normalizace. V porovnání s dnešním Českem na tom bylo tehdejší Československo snad lépe pouze v oblasti nezaměstananosti, která díky socialistické povinnosti pracovat neexistovala. Tato "výhoda" však dodnes přetrvala asi jen v Severní Korei. To ostatní se srovnávat ani nedá. Míra osobní svobody (mohu psát tento blog), možnost cestování (mám normální cestovní pas, který dokonce v Evropě nepotřebuji), kvalita životního prostředí (bydlel jsem v Litoměřicích, před vycházkou s miminem bylo nutno zkontrolovat tabuli na náměstí ukazující, zda se může s dětmi ven), střední délka života, vybavení domácnosti atd. Je zcela zřejmé, že stav Československa, který na konci roku 1989 hodnotil Václav Havel, byl zcela odlišný od stavu Česka na konci roku 2013, který hodnotí Václav Klaus. A není žádný důvod k tomu, proč bychom ze srovnání těchto dvou zemí měli mít blbou náladu. Proč ji má Václav Klaus?
Pokud Václav Klaus konstatuje, že tato země na konci roku 2013 nevzkvétá, tak především hodnotí své více než dvacetileté období ve vrcholné politice. Oblasti, ve kterých tato země nevzkvétá, jsou především spojeny s funkcí státu jako takového. Tedy s tím, co Václav Klaus posledních dvacet let budoval buď jako premiér či jako president. Nedivím se, že má z toho blbou náladu.
Ale mimo dosah ministerstev a centrální správy je úplně jiný svět. Vzkvétá většina obcí a měst. Za posledních dvacet let se neskutečně změnily. Vzkvétá řada soukromých firem, které tady dříve vůbec nebyly. Vzkvétá spousta živnostníků, kteří jako stav neexistovali. Řada mladých lidí se nebojí realizovat své sny a touhy. To vše našemu byrokratickému a neefektivnímu státnímu aparátu navzdory.
Ponechme blbou náladu panu Klausovi a do nového roku vstupme s optimismem. Bude to pro nás pro všechny lepší.

 

Blog najdete také na: http://veslavmichalik.blog.idnes.cz/c/390173/Tato-zeme-pry-nevzkveta-Nesdilejme-Klausovu-blbou-naladu.html